Britská konzervatívna vláda chce ustanoviť komisiu, ktorá nariadi ozdravný kurz prakticky insolventnému veľkomestu Birmingham. Miestne zastupiteľstvo pod vedením opozičnej Labouristickej strany si dostatočne neplnilo svoje povinnosti, uviedol v utorok člen vládneho kabinetu Michael Gove.

Birmingham je po Londýne druhým najväčším mestom v Spojenom kráľovstve. Podľa verejnoprávneho vysielateľa BBC v mestskom rozpočte chýba približne 87 miliónov libier (101 miliónov eur). Začiatkom septembra mesto vyhlásilo faktický bankrot a všetky výdavky s výnimkou tých najnutnejších boli s okamžitou platnosťou pozastavené. Samospráva v tom čase uviedla, že mesto čelí bezprecedentným finančným problémom. Medzi nimi spomenula výrazné dodatočné výdavky na starostlivosť o starších obyvateľov, pokles daňových príjmov a vysokú infláciu.

Samospráva však čelí aj žalobám v hodnote stoviek miliónov libier od zamestnankýň, ktoré sa sťažujú, že roky dostávajú nižšie platy ako ich mužskí kolegovia.

V pondelok má obecné zastupiteľstvo na mimoriadnom zasadnutí prerokovať záchranný plán. V médiách sa už objavili špekulácie, že mesto bude možno nútené predať budovy a pozemky.

Ďalšie dôležité správy

England,Birmingham,Victoria Square,Council House Building
Neprehliadnite

Radnica miliónového Birminghamu vyhlásila bankrot, má stámiliónové dlhy