Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová v piatok uvalila sankcie na 386 členov ruskej Štátnej dumy, ktorí ,,podporili Putinovu inváziu na Ukrajinu". Nové sankcie im zakazujú cestovať do Spojeného kráľovstva, pristupovať k svojmu majetku na ostrovoch a podnikať tam. TASR o tom informovala na základe vyhlásenia britského rezortu diplomacie.

Podporovatelia vojny

,,Zameriavame sa na tých, ktorí sa podieľajú na Putinovej nelegálnej invázii na Ukrajinu, a na tých, ktorí podporujú túto barbarskú vojnu. Tlak nepoľavíme a budeme pokračovať v postihovaní ruskej ekonomiky prostredníctvom sankcií," uviedla Trussová v zmienke o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Britské ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že najnovšie opatrenia sú doplnením štvrtkových sankcií voči ,,kľúčovým oligarchom z Putinovho vnútorného kruhu". Británia vo štvrtok rozšírila protiruské sankcie o zoznam siedmich oligarchov, ktorým budú v ostrovnom kráľovstve zmrazené aktíva. Je medzi nimi aj majiteľ futbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.

Po boku spojencov

,,Spolu s našimi spojencami stojíme pevne po boku našich ukrajinských priateľov. Naďalej budeme podporovať Ukrajinu humanitárnou pomocou, obrannými zbraňami a budeme diplomaticky pracovať na medzinárodnej izolácii Ruska," dodala Trusová.

Od začiatku ruskej invázie už Británia uvalia sankcie na viac ako 500 ruských jednotlivcov, subjektov a dcérskych spoločností. Celkový sankčný zoznam Spojeného kráľovstva už teraz obsahuje viac ako 800 mien a názvov firiem. Na zozname je celkovo 18 ruských oligarchov.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Moskva - Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová počas stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom lavrovom 10. februára 2022 v Moskve. FOTO TASR/AP
In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, British Foreign Secretary Liz Truss speaks to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during their talks in Moscow, Russia, Thursday, Feb. 10, 2022. Britain's top diplomat has arrived in Moscow to try to defuse tensions raised by Russia's military bu
Neprehliadnite

Británia oznámila nové sankcie voči Rusku týkajúce sa leteckej dopravy