Britské regulačné úrady schválili na použitie vakcínu proti Covidu-19 od americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J & J). Ide tak o štvrtú očkovaciu látku, ktorá bude Britom dostupná; na rozdiel od už schválených preparátov firiem Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca však stačí z vakcíny J & J k plnej imunizáciu len jedna dávka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novo schválená vakcína bude dostupná ešte tento rok. Kabinet premiéra Borisa Johnsona však nespresnil, kedy sa k záujemcom dostane.

„Je to veľmi vítaná správa a ďalšie vzpruha nášho veľmi úspešného vakcinačného programu," napísal Johnson na Twitteri.

Britský premiér Boris Johnson sa dal zaočkovať vakcínou od firmy AstraZeneca.
Neprehliadnite

Vakcíny sú účinné proti všetkým variantom vrátane indického, uviedol Johnson

Británia zároveň o desať miliónov znížila svoju objednávku prípravku od J & J, z 30 na 20 miliónov. Podľa vlády za rozhodnutím stojí „bezprecedentný rozsah a tempo" vakcinácie. Británia aspoň jednou dávkou zaočkovala dve tretiny svojej dospelej populácie.

„Pretože Janssen je jednodávková vakcína, bude hrať významnú úlohu v nadchádzajúcich mesiacoch, keď zdvojnásobíme svoje snahy a všetkých presvedčíme, aby sa nechali zaočkovať," uviedol britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Vakcínu J & J už schválila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Spojené štáty či Európska únia, kde Európska agentúra pre lieky (EMA) v apríli zistila možnú spojitosť medzi touto vakcínou a veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín. Vedľajšie účinky sa však prejavili len v jednotkách prípadov z miliónov očkovaných a prínos vakcíny prevyšuje možné riziká, uviedla agentúra.