Britský premiér Boris Johnson a fínsky prezident Sauli Niinistö podpísali v stredu v Helsinkách novú bezpečnostnú dohodu. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a denníka The Guardian.

Podľa Johnsona zaväzuje nová bezpečnostná dohoda Britániu i Fínsko, aby si navzájom pomohli v prípade, ak bude jedna z krajín napadnutá alebo v nej dôjde k nejakej katastrofe.

Vzájomný prísľub

„Od ďalekého severu až po Pobaltie a ďalej budú naše ozbrojené sily spolu trénovať v operačných cvičeniach. Spojením našich obranných a bezpečnostných schopností formalizujeme prísľub, že vždy si prídeme navzájom na pomoc," uviedol Johnson v súvislosti s novou bezpečnostnou dohodou.

Podľa britského premiéra bude forma pomoci v prípade nejakej udalosti závisieť od požiadaviek druhej strany.

Fínsko chce posilniť bezpečnosť

Niinistö na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po podpise zmluvy, uviedol, že Fínsko si cení silnú podporu Británie k politike otvorených dverí Severoatlantickej aliancie, ako i prípadného vstupu Fínska do NATO.

„Chceli by sme maximálne posilniť našu bezpečnosť tým alebo onakým spôsobom, kým rozmýšľame o vstupe do NATO," uviedol Niinistö s tým, že ak Fínsko vstúpi do NATO, tento krok nebude mierený proti nikomu.

Na otázku, či Fínsko vstupom do NATO nebude provokovať Rusko, ktoré vyjadrilo nesúhlas so vstupom svojej susednej krajiny do Aliancie, Niinistö odpovedal, že jediný, koho možno viniť z toho, že Fínsko by sa pre tento krok rozhodlo, je ruský prezident Vladimir Putin. „Odpovedal by som, že vy ste to spôsobili. Pozrite sa do zrkadla," vyhlásil fínsky prezident.

NATO nepredstavuje hrozbu

Johnson však upozornil, že Severoatlantická aliancia nepredstavuje hrozbu. „NATO je obranná aliancia. NATO nepredstavuje pre nikoho hrozbu. Existuje na účely spoločnej obrany," uviedol predseda britskej vlády, podľa ktorého ruská invázia na Ukrajinu zapríčinila, že Británia a Fínsko sa ešte viac zomkli.

Ďalšie dôležité správy

PK 6 Tokio - Na snímke fínska premiérka Sanna Marinov počas stretnutia s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu 11. mája 2022. FOTO TASR/AP

Finland's Prime Minister Sanna Marin speaks during a joint press announcement with Japan's Prime Minister Fumio Kishida (not pictured) at Kishida's official residence in Tokyo, Wednesday, May 11, 2022. (Franck Robichon/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ak vstúpime do NATO, bude to pre bezpečnosť našich občanov, vyhlásila fínska premiérka