Fínska premiérka Sanna Marinová uviedla, že ak jej krajina urobí historický krok a požiada o vstup do Severoatlantickej aliancie, bude to pre bezpečnosť vlastných občanov a pre posilnenie medzinárodného spoločenstva. Marinová to povedala po stretnutí s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu. Jej slová zazneli deň predtým, ako fínsky prezident Sauli Niinistö oznámi, či jeho krajina požiada o vstup do NATO. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

„Povedala som premiérovi Kišidovi o našich plánoch požiadať o členstvo v NATO," povedala Marinová na tlačovej konferencii po stretnutí oboch lídrov v Tokiu.

Chcú ochrániť krajinu pred vojnou

„Ak Fínsko urobí tento historický krok, bude to pre bezpečnosť našich vlastných občanov. Vstup do NATO by posilnil celé medzinárodné spoločenstvo, ktoré vyznáva spoločné hodnoty," dodala fínska premiérka. Marinová tiež zdôraznila, že Moskva pokračujúcou inváziou na Ukrajine otvorene porušuje medzinárodné právo a Chartu OSN.

„Zverstvá páchané na civilistoch pokračujú. To nemôže akceptovať žiadna krajina a už vôbec nie stály člen Bezpečnostnej rady OSN," povedala fínska premiérka s tým, že právo veta v BR OSN sa zneužíva a je potrebné to zmeniť.

Japonský premiér Kišida povedal, že „meniť status quo silou" je neprijateľné v ktorejkoľvek časti sveta. Podľa Reuters tým narážal nielen na Rusko, ale aj Čínu, ktorá sa vyhráža ostrovnému Taiwanu.

Ďalšie dôležité správy

WA 47 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v Kyjeve vo štvrtok 28. apríla 2022. FOTO TASR/AP


In this image provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends a joint news conference with U.N. Secretary-General Antonio Guterres in Kyiv, Ukraine, Thursday, April 28, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Ak by bola Ukrajina súčasťou NATO, dnes by nebola vojna