3:15 Ďalšie novinky z komunálnych volieb môžete sledovať v našom nedeľnom online prenose.

3:06 „Košice ukázali Smeru červenú, verím, že nielen v Košiciach, ale na celom Slovensku nastal koniec diktatúry tejto strany. Verím, že ráno, keď sa zobudíme, aj poslanecký zbor bude zložený tak, že budeme môcť vrátiť Košice Košičanom,“ vyhlásil podľa Denníka N nový primátor Jaroslav Polaček.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Košický víťaz Jaroslav Polaček. Zdroj: TASR

3:03 Ján Mrva blahoželá budúcemu bratislavskému primátorovi Matúšovi Vallovi. „Je slušné pogratulovať víťazovi,“ povedal Mrva. Ešte mu však netelefonoval, pretože nemá jeho číslo. „Skúsim si ho zohnať a zavolať mu ešte.“

2:47 Staronovým primátorom Popradu sa stal Anton Danko. Podľa neoficiálnych výsledkov porazil svojich protivníkov a po štvorročnej pauze tak bude opäť zastávať najvyššiu funkciu v meste.

2:38 Matúš Vallo oslavuje. „Bratislave sa dnes podarila veľká vec. Dokázali sme to,“ vyhlásil vo víťaznej reči Matúš Vallo. Poďakoval sa svojmu tímu aj všetkým Bratislavčanom. „Bratislavčania si želajú zmenu. Nielen zmenu politikov, ale aj zmenu prístupu a ja som rád, že som toho súčasťou,“ uviedol.

„Viedli sme slušnú, kreatívnu, transparentnú kampaň a chodili sme medzi ľudí,“ povedal M. Vallo. „Od prvého dňa sa pustíme do práce,“ sľúbil. „Ďakujem z celého srdca, veľmi si cením podporu. Prinášame nášmu mestu novú generačnú skúsenosť, nový pohľad a nový plán,“ dodal budúci primátor Bratislavy s tým, že dúfa, že zmena v Bratislave naštartuje celkovú zmenu v politike.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Matúš Vallo reaguje na predbežné výsledky. Zdroj: TASR

2:30 Kandidát na bratislavského primátora Václav Mika uznal prehru. „Víťaz je len jeden, a ten je istý,“povedal V. Mika v záverečnom volebnom brífingu. „Matúšovi Vallovi som pred chvíľkou telefonoval a zablahoželal,“ dodal. Nevie či by opäť kandidoval. Oznámil, že sa teraz chce viac venovať svojmu životu a rodine, na ktorú nemal čas.

2:25 Novým primátorom Piešťan by sa podľa priebežných neoficiálnych výsledkov mal stať Peter Jančovič (nezávislý). Doterajší mestský poslanec porazil súčasného primátora Miloša Tamajku a ďalších sedem protikandidátov.

2:24 Novým primátorom Kysuckého Nového Mesta sa stane 45-ročný Marián Mihalda (nezávislý), ktorý zvíťazil spomedzi desiatich kandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré Štatistický úrad SR zverejnil na svojej internetovej stránke. Mihalda získal 2255 hlasov (38,18 percenta) z 5906 platných hlasov. Volebná účasť v Kysuckom Novom Meste dosiahla 47,81 percenta.

2:20 Václav Mika sa podľa informácií Denníka N chystá priznať porážku.

2:18 Novou primátorkou mesta Skalica sa podľa neoficiálnych výsledkov stala Anna Mierna (NOVA, SaS, OĽaNO). Potvrdil to predseda volebnej komisie v Skalici Michal Srholec. Mierna získala podľa neoficiálnych výsledkov 1590 hlasov a nezávislú kandidátku Oľgu Luptákovu predstihla o 176 hlasov.

2:17 Primátorom mesta Tvrdošín zostáva aj nasledujúce volebné obdobie Ivan Šaško (nezávislý). Úradujúci primátor porazil štyroch protikandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych priebežných výsledkov, ktoré poskytla zapisovateľka mestskej volebnej komisie v Tvrdošíne Klementína Šaradinová.

2:13 Košický viceprimátor Martin Petruško (Smer-SD a SNS) priznal svoju porážku vo voľbách primátora mesta. Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov v počte získaných hlasov výrazne zaostáva za Jaroslavom Polačekom (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS). „Výsledky a čísla sú jasné, priznávam porážku, chcem pogratulovať víťazovi,“ povedal pre novinárov. „Košičania si vybrali toho, koho chcú mať štyri roky na čele mesta, mne neostáva nič iné, len to akceptovať,“ dodal.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Kandidát na primátora Košíc Martin Petruško (vpravo) a bývalý primátor Košíc Richard Raši. Zdroj: TASR

2:10 Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uznal volebnú porážku a zablahoželal Matúšovi Vallovi, ktorému už telefonoval. „Mesto mu odovzdám v oveľa lepšom stave, v akom som ho preberal. Budem mu pomáhať, ako budem vedieť. Ak o to bude stáť,“ povedal I. Nesrovnal.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Ivo Nesrovnal Zdroj: SITA

2:05 Most-Híd má v tejto chvíli viac starostov ako konkurenčná SMK. Samostatne získal 94 starostovských postov (4,89 percenta), SMK zatiaľ 71 (3,69 percenta). Obe strany kandidovali aj spolu, v takejto koalícii získali zatiaľ 23 starostov, píše Denník N.

2:03 V kresle primátora Nového Mesta nad Váhom bude aj v nasledujúcom štvorročnom volebnom období Jozef Trstenský (Smer-SD). Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke. Úradujúcemu primátorovi mesta dalo hlas 3738 voličov, druhý v poradí, viceprimátor Vladimír Fraňo získal 2003 hlasov.

2:01 V Rimavskej Sobote zostane primátorom Jozef Šimko, známy spoluprácou s Marianom Kotlebom v banskobystrickom krajskom zastupiteľstve. Primátorom je od roku 2010. Jeho vyzývateľom bol Radovan Ceglédy, ktorého podporila pravica, Smer a SNS, nakoniec však neuspel, píše Denník N.

2:00 Jozef Dvonč, ktorého v Nitre porazil Marek Hattas, berie prehru športovo. „Je to v pohode, treba vidieť realitu. Osobne som si myslel, že by sa to dalo ešte raz zvládnuť, pretože máme za sebou veľmi dobré projekty a veľa vecí sme urobili. Odchádzam s čistým svedomím, úplne vyrovnaný a verím, že v Nitre neostane tak, aby sa nepokračovalo v dobrých veciach,“reagoval. Počká si na výsledok volieb na poslancov. „O mnohých veciach rozhoduje zastupiteľstvo, uvidím, aké bude ďalšie nazeranie na mesto,“ skonštatoval.

1:58 Primátorom Myjavy zostane aj v najbližšom štvorročnom volebnom období úradujúci primátor Pavel Halabrín (Starostovia a nezávislí kandidáti). Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb.

1:52 Primátorom Starej Ľubovne ostáva v novom volebnom období Ľuboš Tomko (nezávislý). Potvrdil, že získal viac ako 4100 hlasov a považuje sa za víťaza volieb. „V týchto voľbách som získal veľmi silný mandát, čo je záväzok a zodpovednosť, aby sme mesto posúvali naďalej dopredu. Myslím si, že tento výsledok je ocenením našej doterajšej práce,“ konštatoval Ľ. Tomko.

1:42 „Bola som stopercentne presvedčená, že vyhrám,“ povedala podľa Dennika N Andrea Turčanová, ktorá obhájila post primátorky Prešova. Staronovú primátorku prišli pred novinárov podporiť predseda VÚC Milan Majerský, ktorý sa už teší na spoluprácu.

1:28 Nesrovnal sa osamote prechádza po chodbe. Hovorí, že nevie o mestských častiach, kde by mohol mať dominantnú podporu, ľudia sa vraj k nemu všade správali rovnako. „Stala sa tu z toho veľká politika, aj strany do toho naliali veľa peňazí,“ priznal pre denník Sme s narážkou na Matúša Valla, ktorého vo voľbách podporili strany Progresívne Slovensko a Spolu.

1:21 Kandidát na primátora Košíc Martin Petruško (Smer, SNS) naznačil porážku.

Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov v počte získaných hlasov výrazne zaostáva za Jaroslavom Polačekom (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS). „Z toho, čo viem, tak spokojný byť nemôžem, tie čísla hovoria jasne. Ja som veľmi rád, že som svoju kampaň viedol tak, ako som viedol. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí ma podporili, hlavne svojej manželke, lebo tá stála pri mne celú kampaň. Keď to dopadne tak, ako to momentálne vyzerá, tak mi neostáva nič iné, ako rešpektovať vôľu Košičanov. A pevne verím, že Košičania si vybrali toho, koho chceli,“ uviedol M. Petruško pre novinárov.

1:19 V Trenčíne zvíťazil Richard Rybníček (nezávislý). Súčasný primátor teda povedie mesto ďalšie štyri roky. Svoju výhru v komunálnych voľbách potvrdil po zrátaní 74 percent hlasov, z ktorých získal 72 percent hlasov Trenčanov.

1:17 Smer končí aj v Nitre, novým primátorom je Marek Hattas. Na post primátora kandidoval ako nezávislý. M. Hattas vystrieda vo funkcii Jozefa Dvonča, ktorý priznal svoju porážku a zablahoželal víťazovi.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Zdroj: TASR

1:15 Mesto Žiar nad Hronom povedie ďalšie štyri roky staronový primátor a poslanec Národnej rady SR Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS).

1:11 Súčasná primátorka Prešova Andrea Turčanová podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazila nad Pavlom Hagyarim a obhájila tak svoj post. V súčasnosti sú spočítané hlasy vo viac ako polovici volebných okrskoch a rozdiel hlasov je takmer 3700. Hagyari priznal volebnú porážku, zablahoželal víťazke a zároveň uviedol, že o štyri roky už kandidovať neplánuje.

1:05 Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko obhájil svoju pozíciu.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Zdroj: TASR

1:03 Partizánske aj nasledujúce volebné obdobie obhájil súčasný primátor Jozef Božik (nezávislý). „Je to pre mňa veľká česť, chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prišli k volebným urnám a obzvlášť tým, ktorí mi dali hlas. Je to pre mňa veľký záväzok a chcem spolu s kolegami, ktorí boli zvolení do mestského zastupiteľstva, a hlavne spolu s občanmi a kolegami z mesta a mestských organizácií, pokračovať v budovaní transparentnej, otvorenej, komunikatívnej a hodnotovej samosprávy,“ povedal.

1:02 Podporiť kandidáta na bratislavského primátora Matúša Valla prišiel aj spevák skupiny IMT Smile Ivan Tásler. Tvrdí, že celý tím okolo M. Valla je postavený na slušných hodnotách a pravde. Má bohaté skúsenosti ako architekt, čo oceňuje. Nevedel ale povedal detaily, čo sa mu ne jeho programe najviac páči, pretože sa rozhoduje „vždy pocitovo“. Rodený Prešovčan si vybavil trvalý pobyt v Bratislave pred štyrmi rokmi.

0:47 V Senici vedie 34-ročný advokát Martin Džačovský, ktorý kandidoval ako nezávislý a stojí za skupinou aktivistov s názvom Tím Senica.

0:44 Súčasný primátor Richard Rybníček v Trenčíne vedie s výrazným náskokom. Podľa denníka Sme získal po sčítaní polovice okrskov viac ako 70 percent hlasov.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Zdroj: TASR

0:40 Po spracovaní viac ako tretiny zápisníc miestnych volebných komisií je volebná účasť v komunálnych voľbách 52,05 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil Štatistický úrad SR.

0:38 V Bratislave zrátali prvé výsledky. Predbežne vedie Matúš Vallo, ktorý získal 39,18 percenta hlasov. Druhý je s veľkým odstupom Václav Mika s 23,89 percentom hlasov. Zrátaných je zatiaľ len 0,74 percent okrskov.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Matúš Vallo Zdroj: TASR

0:37 V Nitre po zrátaní tretiny okrskov vedie s veľkým náskokom Marek Hattas (nezávislý) nad primátorom Jozefom Dvončom (Smer, SNS) v pomere 5 195 k 2 556 hlasom, píše Denník N.

0:33 V Žiline sa primátorom stal Peter Fiabáne (ako nezávislý s podporou OĽaNO, SaS, Sme rodina, NOVA, Progresívne Slovensko, OKS, Šanca), ktorý pôsobil ako mestskí poslanec. Jeho ambíciou je zlepšiť v meste dopravu, parkovanie a kvalitu a čistotu verejného priestoru.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Zdroj: TASR

0:30 Mesto Žiar nad Hronom povedie ďalšie štyri roky staronový primátor a poslanec Národnej rady SR Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS). Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov. Antalova protikandidátka Mariana Páleníková (nezávislá) získala 23,01 percenta hlasov.

0:24 Primátorom mesta Fiľakovo zostáva Attila Agócs. Ten je zároveň poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja. A. Agócs tento rok vstúpil do strany Most-Híd. Pred tým pôsobil ako nezávislý.

0:20 Smer už má zvolených 168 starostov, v koalícii so SNS ich je ďalších 34. Nezávislých je zatiaľ 162 starostov.

0:15 V súboji o primátora Košíc zatiaľ vedie Jaroslav Polaček. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR. Zatiaľ bolo spracovaných 3,01 % okrskových zápisníc. Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS) zatiaľ získal 539 hlasov. Za ním nasleduje Martin Petruško (SMER-SD, SNS), ktorý bol doteraz poverený riadením. Podarilo sa mu predbežne získať 292 hlasov. Na treťom mieste je Alena Bašistová (nezávislá), ktorá má podľa predbežných výsledkov 222 hlasov.

0:05 Primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer) priznala porážku, novým primátorom bude kandidát pravice Miloš Meričko. „Mesto zanechávam vo výrazne lepšom stave, v akom som ho pred ôsmimi rokmi preberala,“ napísala poslankyňa Smeru na Facebooku.

0:04 Po spočítaní tretiny okrskov v Prešove výrazne vedie súčasná primátorka Andrea Turčanová. Rozdiel oproti jej vyzývateľovi Pavlovi Hagyarimu je viac ako 1800 hlasov. (Denník N)

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Andrea Turčanová Zdroj: TASR

23:53 V súboji o post primátora Košíc vedie po sčítaní prvého percenta okrskových zápisníc Jaroslav Polaček. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

23:50 V Trnave zrejme zostane primátorom Peter Bročka (nezávislý). Po sčítaní prvých okrskov má podľa hovorcu mesta Pavla Tomašoviča výrazne viac hlasov. „Trend je taký, že by mal vyhrať,“ citoval ho Denník N.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Zdroj: TASR

23:46 Po zrátaní 14 percent odovzdaných hlasovacích lístkov v Trenčíne vedie v súboji dvojice kandidátov na primátora mesta úradujúci primátora Richard Rybníček (nezávislý), ktorému zatiaľ odovzdalo hlas 74 percent voličov. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov volieb, informovala zapisovateľka mestskej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Plešová.

23:41 „Pocity dajme bokom. Mám silné emócie, pretože keď je niečo prvýkrát v živote, tak je to veľmi silné. Je to pre mňa prvýkrát - prežívať takéto niečo,“ uviedol kandidát na bratislavského primátora Václav Mika.

Boj o dôveru Bratislavčanov považuje za značnú skúsenosť plnú silných emócií, mnohokrát podľa vlastných vyjadrení veľmi ťažkých. „Je to za nami, je vybojované, zabojované. Podstatná pre mňa je nielen skúsenosť, že to dáva zmysel - bojovať o dôveru ľudí. Že dáva zmysel do toho vložiť všetko a verím, že sme do toho dali maximum,“ poznamenal V. Mika.

23:34 Post primátora mesta Medzilaborce v sobotňajších komunálnych voľbách podľa predbežných výsledkov obhájil súčasný primátor Vladislav Višňovský (Smer-SD). Informoval o tom na sociálnej sieti. „Je to veľký záväzok voči občanom a budem sa snažiť ďalej pokračovať v práci, ktorú som začal. Je to víťazstvo,“ uviedol v reakcii s tým, že je to pre neho aj veľká zodpovednosť za chod mesta Medzilaborce. V meste mohlo počas volieb pristúpiť k urnám v siedmich okrskoch približne 5 000 voličov. Okrem primátora si vyberali aj 13 poslancov.

23:28 Kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva sa chystá uspieť. Uviedol v priestoroch bratislavskej reštaurácie Moree, kde čaká na výsledky komunálnych volieb so svojim tímom a podporovateľmi. J. Mrva očakáva výsledky s optimizmom. V prípade, že voľby nedopadnú v jeho prospech, hovorí o viacerých možnostiach. „Som autorizovaný geodet, môžem byť prednostom hocijakého úradu, mám dlhoročné skúsenosti. Toto budem riešiť potom, keď by to nastalo. Ale chystám sa byť úspešný,“ ozrejmil.

23:24 V Humennom podľa neoficiálnych výsledkov vedie Miloš Meričko, vyzývateľ doterajšej primátorky Jany Vaľovej (Smer). Zrátaných je zatiaľ sedem okrskov, ale účasť mala byť vysoká, upozorňuje Denník N.

23:16 Košický viceprimátor Martin Petruško, ktorý kandidoval na primátora mesta za Smer-SD a SNS, po uzatvorení volebných miestností nechcel tipovať konečný výsledok. So svojou kampaňou však vyjadril spokojnosť a celkovo dobrý pocit. „Všetci štyria máme veľké šance a ja som človek, ktorý nerád tipuje, takže ja si počkám na výsledok. Samozrejme, išiel som do toho s tým, že by som rád vyhral, ale nechajme to na ľudí, ako rozhodnú. Ja mám však z toho dobrý pocit,“ povedal pre TA3.

23:10 Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS) ako jeden z kandidátov na post primátora Košíc prišiel do svojej volebnej centrály v jednom z košických hotelov približne o 22.40 h. „Myslím si, že už dávno sme sa vyjadrili, že uvažujeme o výhre. Verím, že nám to vyjde“ povedal pre novinárov.

„Človek je, prirodzene, v napätí. V rámci volebnej kampane analyzuje, či urobil všetko, či niečo nezanedbal. Samozrejme, sme v očakávaní,“ povedal s tým, že počas volebnej noci ho prídu podporiť priatelia, rodina, odborníci aj poslanci.

22:50 „Čo sa týka kampane je to 6 mesiacov plných veľmi pozitívnych spätných väzieb. Samozrejme bola aj antikampaň, ale už je to za nami. Teraz rozhodnú Bratislavčania,“ povedal pre TA3 kandidát na bratislavského primátora Václav Mika.

22:43 „Ísť voliť je pre mňa sviatok. Urobil som maximum so svojím tímom pre to, aby som zmenil mesto. Ak sa to nepodarí, budem v tom pokračovať ďalej. Posledné týždne boli nechutné, antikampaň bola odporná,“ povedal pre TA3 kandidát na bratislavského primátora Matúš Vallo.

22:42 Kandidát na bratislavského primátora Ján Mrva verí, že to dá „na Drobu,“ ktorý bol v prieskumoch až na štvrtom mieste a napokon vyhral. „Zamakali sme posledné týždne, mám z toho dobrý pocit, ale necháme to na voličov,“ uviedol.

V prípade úspechu chce ako prvé urobiť zasadnutie krízového štábu, pretože mesto je podľa neho v hroznom stave, čo sa týka magistrátu, ďalej zvolá dopravnú komisiu zloženú z poslancov a odborníkov. Okrem jeho tímu, priateľov a manželky ho prišiel podporiť aj súčasný predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, predseda strany SaS Richard Sulík či šéf strany Nova Gábor Grendel.

22:37 Václav Mika medzi prvými predstúpil pred kamery a poďakoval sa voličom. Priznal, že prežil náročnú kampaň, ktorú podľa neho narúšala rovnako náročná antikampaň, na ktorú si len ťažko zvykal. Do komunálnej politiky podľa neho vstúpil kvôli tomu, že mal skúsenosť so správou veci verejných v RTVS a manažérske skúsenosti dokáže uplatniť aj pri správe mesta.

22:02 Po sťažnostiach novinárov Václav Mika otvoril dvere do svojho volebného štábu. O 15 minút má mať krátky brífing.

22:00 Volebné miestnosti sa v týchto chvíľach zatvárajú.

21:52 Hlavní favoriti na post bratislavského primátora už sú pri svojich volebných štáboch. I. Nesrovnal ho má zriadený v hoteli Devín, Václav Mika pre uzavretú spoločnosť v reštaurácii Au Café. M. Vallo si za jeho miesto zvolil Novú Cvernovku.

21:45 Do zatvorenia volebných miestností už zostáva len 15 minút. Prvé výsledky budú známe z Bratislavy a Košíc.

21:41 Okolo druhej ráno budú známe výsledky z Prešova, ohlásia ich na tlačovej konferencii na mestskom úrade.

21:31 Pri bratislavských volebných miestnostiach dobrovoľníci opäť zbierajú podpisy za zákaz hazardu. Raz sa im to už podarilo (zohnali vyše 100-tisíc podpisov), no poslanci mestského zastupiteľstva zákaz schválili až na druhý pokus.

Následne ho na súde napadli odporcovia zrušenia herní, kvôli čomu zatiaľ riadne nevstúpil do platnosti. U primátora Iva Nesrovnala, ktorý predsedal petičnému výboru, sa navyše stratila časť podpisov.

21:10 Redaktor TRENDU Michal Lehuta dal do pozornosti graf s výškou účasti vo všetkých voľbách od roku 1990. V porovnaní s parlamentnými voľbami, v ktorých účasť postupne klesala, si komunálne udržujú rovnomernú úroveň. Posledných sa zúčastnilo 48,34 percenta voličov.

20:44 Podnetov podaných na políciu ešte pred voľbami bolo viac ako 200. „Z nich bola približne polovica trestných oznámení, asi štyridsiatka priestupkov a evidujeme aj 60 iných podnetov,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

V priebehu volebného dňa prijali policajti ďalšie podnety, ktoré je potrebné preveriť. „Týkali sa najmä možného narušenia prípravy volieb, podozrenia z porušenia moratória a volebnej korupcie,“ dodala.

20:16 Ako prví sa svoje výsledky dozvedia v Bratislave a Košiciach, ktoré budú zratúvané priebežne. Skoršie výsledky môžu byť známe aj v iných mestách a veľkých obciach. Vopred však nie je možné povedať, ktoré to budú. Definitívne výsledky volieb starostov a primátorov budú známe v nedeľu o dvanástej hodine.

Problematické bude zisťovanie výsledkov najmä v menších obciach, ktoré výsledky nenahrajú do systému Štatistického úradu. Upozornil na to Denník N. Z takmer 5-tisíc obcí sa pre tento krok rozhodlo len 579, ostatné úradu doručia zápisnice staromódne, teda autom.

20:01 Martin z Bratislavy si narozdiel od iných mladých Slovákov žijúcich v zahraničí kvôli voľbám kúpil letenku z Londýna. Hoci si nemyslí, že by mal jeden hlas takú váhu, uvedomuje si, že podobné rozhodovanie majú pred sebou tisíce ďalších ľudí. „Snažím sa ísť príkladom, čím viem ovplyvniť desiatky ľudí, a to už mi za tie náklady stojí,“ hovorí.

19:49 Zvýšiť volebnú účasť mladých ľudí sa pred voľbami pokúšala kampaň Ťahaj domov, ktorá študentov presviedčala napríklad zdôrazňovaním malých rozdielov medzi víťazmi v posledných voľbách.

Tých, ktorí sa predsa len rozhodli nevycestovať za hlasovaním, sme sa pýtali na dôvody.

„Nemám už k obci, v ktorej mam trvalý pobyt takmer žiaden vzťah a je mi úplne jedno, ktorý z dvoch kandidátov bude starostom. Benefit z volenia nemám žiadny,“ vysvetľuje Monika z Hranovnice. Uvítala by, keby bolo jednoduchšie zmeniť si trvalý pobyt. Pozdával sa jej aj návrh na administratívne nenáročnejšiu zmenu miesta platby podielovej dane, ktorú však nedávno neschválila Národná rada.

Viacerých študentov demotivuje nízky počet kandidátov. Načo voliť, keď na starostu v obci kandiduje len jeden človek a poslancom sa chce stať rovnaký počet ľudí ako je volebných mandátov, pýtajú sa. Ak by však existovala možnosť voliť cez internet, využili by ju.

19:24 Okrem petržalských a ružinovských okrskov hlási volebná komisia nadštandardnú účasť aj v bratislavskej Rači, dosiahnuť by podľa odhadov mohla 60 percent. Ľudia tam celý deň stoja v radoch.

19:05 Stále častejšie diskutovanou témou je vo svete volebné zastúpenie žien, ktorých je síce percentuálne o niečo viac ako mužov, patrí im však výrazne nižší podiel politických funkcií.

V obci Dojč v okrese Senica tento problém nemajú; od roku 1998 vedú radnicu iba ženy. Za posledných päť volebných období sa na čele obce vystriedali tri starostky a nezmení sa to ani po týchto voľbách, keďže do volieb sa prihlásili opäť iba dve ženy.

„Nemám s tým žiadny problém, že nám v obci na poste starostu figurujú už dlhú dobu ženy. Keďže ja do krčmy nechodím, hovorím za seba, ale myslím, že ani ostatným chlapom v obci to nevadí,“ uviedol k situácii v obci 66-ročný volič Pavol. Ženy majú prevahu aj vo volebnej komisii, v ktorej sedí len jeden muž.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Obyvateľky Dojče počas prvomájového sprievodu v roku 2018, na ktorom obyvatelia nostalgicky spomínajú na socializmus. V obci od roku 1998 vládnu iba ženy. Zdroj: TASR

18:31 Ako posledný z ústavných činiteľov odvolil v Miloslavove Andrej Danko.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Andrej Danko pri volebnej urne Zdroj: TASR

18:15 Do hlasovania sa zapojili aj utečenci z Iraku, ktorí tu žijú od roku 2016. Vo Výčapoch-Opatovciach pri Nitre prišla ako prvá z nich Iračanka, ktorá v obci pracuje ako poštárka, aj s manželom.

Celkom žije v obci 21 Iračanov, ďalších 40 je v Nitre a okolí. Voliť môžu vďaka trvalému pobytu, o občianstvo môžu požiadať po 4 rokoch, informoval denník Sme.

17:42 Čo majú spoločné Dubno a Michalková pri Zvolene? Nekonajú sa v nich žiadne voľby. Celkom päť slovenských obcí nemá vôbec žiadnych kandidátov, ďalších 24 nemôže voliť poslancov pre nízky počet záujemcov o poslanecký mandát.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

17:11 Viaceré bratislavské okrsky evidujú enormný záujem o voľby. Tvrdia to predsedovia okrskových volebných komisií a hovorcovia samospráv.

Príkladom je volebný okrsok v Základnej škole na Dudovej ulici č. 2. „Ľudia chodia vo vlnách už od rána, od siedmej hodiny, kedy sme otvorili volebné miestnosti. Niektorí čakajú pred volebnou miestnosťou aj 15 či 20 minút. Záujem je naozaj enormný,“ povedal predseda okrskovej volebnej komisie Martin Petráš.

Podobnú situáciu hlási aj Ružinov. „Mnohé komisie uvádzajú, že voliť chodí veľké množstvo ľudí. Počet je vraj vyšší, ako si pamätajú z minulých rokov či minuloročných volieb do vyšších územných celkov,“ poznamenala ružinovská hovorkyňa Jana Pôbišová.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Vo viacerých volebných komisiách sa zhodovali na tom, že najskôr prišli voliť starší ľudia. Na snímke volič z Terchovej Zdroj: TASR

16:44 V košickej časti Lunik IX volala členka komisie políciu pre volebné podvody znova, predsedníčka jej komisie Jozefína Šaňová tomu nerozumie.

„Jedna členka komisie povedala, že dcéra navádzala matku, koho má voliť. Podľa mňa to nebolo navádzanie, ale predseda okrskovej komisie zavolal policajtov a tí to riešili.“

Doterajšiu účasť na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku hodnotí ako celkom dobrú, má byť podobná komunálnym voľbám spred štyroch rokov. Informoval o tom denník Korzár.

16:28 Nie všetky volebné miestnosti sú v budovách škôl, jedna z nich - v prešovskej časti Nižná Šebastová - sa nachádza na bývalom kúpalisku.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

15:55 Podozrenia z volebnej korupcie sa podľa člena volebnej komisie Petra Polláka objavili aj v rómskych osadách. „Rómovia z mnohých osád chodia k voľbám s lístočkami, s akousi nápovedou. Keď sme sa rozprávali v Boťanoch, tak nám Róm povedal, že mu to niekto do ruky dal. Tú istú odpoveď sme dostali aj na Luníku IX,“ dodal.

15:32 Mimoriadne tesné by mali byť voľby v druhom najväčsom meste, Košiciach. Kandidát s podporou pravice Jaroslav Polaček viedol v poslednom prieskume o menej ako o percento napriek tomu, že ho počas kampane jeho žena obvinila zo zneužitia ich spoločného dieťaťa.

Odvoliť už v metropole východu stihli všetci hlavní favoriti, okrem J. Polačka aj Martin Petruško (Smer, SNS) a bývalá členka Siete Alena Bašistová, ktorá tesne pred voľbami získala podporu štyroch odstúpených nezávislých kandidátov. Poslankyňa Národnej rady neraz hlasovala so Smerom.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Jaroslav Polaček pred volebnou miestnosťou. Zdroj: TASR

15:03 Niektoré problémy s volebnou korupciou sa ešte dajú usmerniť, vyplýva z vyjadrení štátnych orgánov. Z ôsmich podaní začala polícia vyšetrovať štyri, na ďalšie sa štátna komisia pozrie až na neskoršom zasadnutí.

„Sústreďujeme sa na tie podania, ktoré sa týkajú aktuálneho diania tam, kde je možné ešte usmerniť,“ uviedol Eduard Bárány zo štátnej volebnej komisie.

14:39 Volebné štúdio, na aké sú diváci zvyknutí z parlamentných či prezidentských volieb, nebude vysielať žiadna z troch najsledovanejších televízií. RTVS po zavretí hlasovacích miestností prinesie 15-minútové správy, Markíza chystá špeciálne štúdio s Michalom Kovačičom a Zlaticou Puškárovou až na ráno. TV Joj dokonca k voľbám nechystá žiadnu reláciu, vraj si vystačí len so štandardnými televíznymi správami. Informáciu priniesli Aktuality.sk.

Na TREND.sk budeme priebežné výsledky volieb z Bratislavy a Košíc uverejňovať celú noc. Výsledky z iných miest a obcí budú známe až ráno.

14:16 „Teraz už nebudem tipovať, bude to určite tesný súboj,“ odhaduje kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo. Priznal, že už by mal rád výsledky, keďže sa na voľby pripravoval vyše dva roky. „Najmä je pre mňa dôležité, aby rozhodli ľudia,“ dodal odkazujúc na antikampane, ktoré podľa neho ľuďom berú možnosť rozhodnúť sa na základe vlastného úsudku.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila
Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

13:48 Ľudia v nemocniciach nemajú ako voliť, upozornil týždenník My Orava. Niektorí pacienti z Dolného Kubína žiadali volebnú komisiu, aby bola volebná urna prepravená ku nim. Tá im však nevyhovela.

Podľa volebného zákona totiž nie je možné, aby urna opustila územie okrsku. „V paragrafe 24 odstavci 7 je napísané, že volič môže zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, požiadať v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie mimo volebnej miestnosti, a to len v územnom obvode volebného okrsku,“ povedal predseda mestskej volebnej komisie Anton Ošťadnický.

13.17: Vo volebných miestnostiach už sa ukázali aj I. Nesrovnal a šéf Smeru Robert Fico. „Boli sme voliť celá rodina, odporúčam to všetkým. Deťom sa veľmi páčilo,“ hovoril súčasný primátor Bratislavy I. Nesrovnal, ktorý sa pokúsil zaujať prítomných fotografov tým, že sa hral na schovávačku so svojimi deťmi.

12.34: V týchto voľbách sa podobáme na šťastnejšie krajiny, píše v komentári Marián Leško. Narozdiel od Poľska alebo Česka nejde o „referendá“ o najsilnejších stranách, akou je napríklad v Česku ANO Andreja Babiša.

11.55: „Nepamätám si obdobie pred rokom 1989, ale nechcem také obdobie zažiť. Je našou povinnosťou naplno používať to, o čo sme tak dlho bojovali – demokraciu. Preto sa snažím, hoc len jedným mojím hlasom, vyjadriť svoj názor a pomôcť veci meniť smerom, ktorý je podľa mňa ten správny,“ hovorí 30-ročná Petržalčanka Janka.

Je tiež presvedčená, že vyjadrenie názoru by nemalo byť obmedzené len vhodením volebného lístka. „Je na nás, aby sme svojho kandidáta aj ďalej sledovali a pripomínali mu jeho záväzky, ktoré pred voľbami sľuboval,“ podotkla

11.45: Je dôležité, aby občania Slovenska nepodcenili komunálne voľby. Možno nie vždy si uvedomujú, že starosta či primátor má často väčší vplyv na kvalitu ich života a spokojnosť než vláda. Konštatoval to v sobotu po hlasovaní predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Voliť bol krátko pred 10.30 h v Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici. Ako dodal, na voľby sa pripravil a už dopredu mal svojich favoritov.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Voliť šiel aj premiér Peter Pellegrini. Zdroj: TASR

11.20: Na post starostu obce Sedmerovec v Ilavskom okrese kandiduje iba úradujúci starosta, o päť poslaneckých kresiel v obecnom zastupiteľstve má záujem päť kandidátov. "V dnešnej dobe akosi nemajú ľudia záujem vykonávať poslaneckú funkciu, ťažko sme pozháňali aspoň piatich," skonštatoval predseda volebnej komisie Cyril Juríček. Ako dodal, nie je to ani pre peniaze, ale skôr ľudia spohodlneli, uzavrú sa doma, aby mali s každým pokoj.

10.50: Polícia prijala osem podnetov týkajúcich sa podozrení z volebnej korupcie, v štyroch z nich sa už začalo konať. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

10.40: „Nevoliči si zrejme neuvedomujú, že nimi zvolení zástupcovia rozhodujú o množstve vecí, ktoré sa dotýkajú ich reálneho života. Na pleciach miest a obcí je takmer 4 300 kompetencií.“ Prečítajte si komentár redaktora TRENDU Jozefa Ryníka.

10.30: V spoločnosti svojej manželky v sobotu v dopoludňajších hodinách odovzdal svoj hlas v komunálnych voľbách aj prezident SR Andrej Kiska. „V piatok sme veľmi poctivo s manželkou študovali zoznam kandidátov, v Poprade ich je myslím 64 na poslancov a dosť sme sa trápili s tým, koho voliť. Napriek tomu, že tieto voľby sú najosobnejšie, tak mnohých ľudí človek jednoducho nepozná. My osobne sme poznali možno 15 - 20 percent kandidátov.“ uviedol prezident

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Kiska volil s manželkou Zdroj: TASR

10.00: V Ondavke v Bardejovskom okrese sa komunálne voľby v sobotu nekonajú. V obci so 16 obyvateľmi dlhodobo nemá nikto záujem o miesto starostu i poslancov. Väčšina zo 16 prihlásených obyvateľov sú dôchodcovia. Na snímke 80-ročný bývalý starosta Andrej Marčišin v Ondavke.

Bratislave sa podarila veľká vec, teší sa Vallo. Vaľová skončila

Bývalý starosta Andrej Marčišin v Ondavke. Zdroj: TASR

9.50: Komunálne voľby v Bratislave sa začali načas a bez problémov. Všetky volebné miestnosti otvorili. Mestská volebná komisia zatiaľ neeviduje problémy. Bratislavčania si vyberajú v sobotu primátora z desiatich kandidátov, mestských poslancov z 284 uchádzačov, starostov v 17 mestských častiach z takmer 70 kandidátov a miestnych poslancov z 846 kandidátov.

9.35: Kde hľadať informácie kedy, kde, ako a koho voliť? Kde nájsť informácie, ako krúžkovať a koľko poslancov má obec či mestská štvrť? V článku TRENDU nájdete odpovede na najčastejšie otázky.

9.25: Na dve desiatky miest pôjdu členovia volebných komisií v Nitre počas soboty s urnami, do ktorých môžu svoj hlas vhodiť voliči, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje prísť priamo do volebnej miestnosti. Počet výjazdov sa môže v priebehu volieb ešte zvýšiť.

Požiadavku na volebnú urnu eviduje volebná komisia aj z fakultnej nemocnice, kde chcú voliť štyria ľudia. „Pôjde sa aj do väznice, kde máme požiadavku na Cintorínskej ulici a takisto aj vo väznici na Vašinovej ulici. Takže ideme s volebnými urnami všade tam, kde nás o to požiadali,“ dodala I. Buranská.

9.00: Voliť môže viac ako 4,4 milióna obyvateľov, a to plnoletí občania SR aj cudzinci. Pre viac ako 55.000 ľudí budú komunálne voľby vôbec prvé, v ktorých môžu voliť. Hlasy možno odovzdať iba v mieste trvalého bydliska. Vo volebnej miestnosti sa občania SR preukazujú platným občianskym preukazom, cudzinci dokladom o pobyte pre cudzinca.