Podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva sa vykurovacie obdobie začína 1. septembra a končí 31. mája v nasledujúcom roku. Dodávatelia tepla však môžu prerušiť vykurovanie aj skôr, ale len vtedy, ak teplota vzduchu stúpne nad 13 stupňov Celzia počas dvoch za sebou nasledujúcich dní a zároveň predpoveď počasia pokles teploty pod túto hodnotu neočakáva.

Ak sa ale vonku ochladí aj po oficiálnom ukončení vykurovacej sezóny, väčšina výrobcov a dodávateľov tepla je schopná vykurovanie pre odberateľov obnoviť. Je však potrebné, aby správca o obnovenie dodávky tepla oficiálne požiadal dodávateľa alebo výrobcu tepla. 

Súčasné systémy centrálneho zásobovania tepla využívajú ekvitermickú reguláciu, ktorá na základe počasia a vonkajšej teploty upravuje teplotu vody vo vykurovacom zariadení. Pokiaľ je vonku chladnejšie, teplota vykurovacej vody sa automaticky zvýši. Naopak, keď je vonku teplejšie, teplota vody sa zníži.

Čas na údržbu

Teplári po skončení vykurovacieho obdobia, ktoré sa blíži, začnú realizovať plánované opravy a odstávky zariadení a vykonávajú aj ďalšie zákonom stanovené prehliadky a revízie zariadení.

Prevádzkovatelia vlastných kotolní v bytových domoch by si tiež mali naplánovať pravidelnú kontrolu a údržbu kotla.

Používaním termostatických hlavíc s programovateľným termostatom môže majiteľ bytu ušetriť 5 až 15 percent nákladov, a to vtedy, keď v čase, počas ktorého sa zdržuje mimo domova, načasuje zníženie teploty v miestnostiach. Odborníci upozorňujú, že po zime by mal majiteľ bytu termostatické ventily na radiátoroch skontrolovať.

„Mal by nastaviť termostatickú hlavicu na najvyšší stupeň, to je na úplné otvorenie ventilu. Znižuje sa takto opotrebenie ventilu a tým sa predlžuje jeho životnosť. V priebehu opráv a revízií zariadení pre dodávku tepla pri letných odstávkach sa prípadné nečistoty neusádzajú v potrubí a ich plynulé odplavenie znižuje riziko nefunkčnosti termostatického ventilu pri spustení ďalšej vykurovacej sezóny,“ uviedol Peter Jančula, technický a obchodný riaditeľ spoločnosti ista Slovakia.

5 rád, ako správne používať termostatické ventily

  • Pre správnu funkciu nesmie byť termostatická hlavica zakrytá záclonami, nábytkom a podobne. Pokiaľ nie je možné prekážku pred termostatickou hlavicou odstrániť, odporúča sa problém správnej funkcie snímača teploty riešiť inštaláciou hlavice s oddeleným teplotným snímačom.
  • Keď je teplota v miestnosti príjemná aj pri studených radiátoroch, netreba sa znepokojovať, hlavice pracujú správne. Hlavica otvára ventil len vtedy, keď teplota v miestnosti klesne pod vami nastavený stupeň na termostatickej hlavici.
  • V noci je možné energiu na vykurovanie šetriť privretím hlavice o jeden stupeň.
  • Pri vetraní by mala byť hlavica nastavená na najnižší stupeň, nakoľko pri znížení teploty v miestnosti dochádza pri otvorenom ventile k zvýšeniu prietoku vody do vykurovacieho telesa a dochádza k plytvaniu. Na teplotné rozdiely reagujú aj pomerové rozdeľovače tepla, čo sa môže odraziť na konečnom rozpočítaní nákladov za teplo.
  • Po skončení vykurovacieho obdobia je odporúčané nastaviť termostatickú hlavicu na najvyšší stupeň (úplné otvorenie ventilu). Znížime tak opotrebenie ventilu, čím predĺžime jeho životnosť.

Prameň: ista Slovakia