Bitcoin sa prudko oslabil, jeho cena padla takmer o 3- tisíc dolárov za približne 24 hodín, keď sa predtým dostala na úrovne z konca roka 2017. To spustilo výpredaj aj ďalších digitálnych mien. Cena bitcoinu podľa údajov stránky CoinDesk vo štvrtok klesla až na 16 857 dolárov. V stredu (25. 11.) sa dostala až na 3-ročné maximum na 19 521 dolárov.

Najznámejšia kryptomena sa tento rok posilnila o 140 percent a dostala sa na dohľad svojho rekordného maxima 19 666 dolárov z konca roka 2017. Podporil ju nárast rizikového apetítu investorov, širšia akceptácia kryptomien medzi tradičnými investormi a fakt, že bitcoin je vnímaný ako zabezpečenie proti inflácii.

Digitálna mena bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin je opäť na úplnom výslní. Po silnom raste atakoval trojročné maximá

Druhá najväčšia krytomena ethereum sa vo štvrtok oslabila približne o 13 percent a tretia najväčšia ripple (XRP) padla o vyše 20 percent. Obe meny, ktorých cena sa pohybuje v tandeme s bitcoinom, sa však tento týždeň dostali na niekoľkoročné maximá. Aktuálny pokles bitcoinu prichádza v čase, keď mnohí predpovedali, že sa dostane na nový rekord a jeho cena v najbližších dňoch prelomí hranicu 20- tisíc dolárov.

Obchodníci zdôvodnili aktuálne oslabenie zatváraním pozícií s vysokou pákou, ktoré sa nahromadili, ako sa cena bitcoinu blížila k rekordu, ale aj vyjadreniami šéfa jednej z veľkých kryptobúrz Coinbase Briana Armstronga, ktorý sa obáva sprísnenia regulácie v USA.