Bill Gates je už roky verejnosti známy tým, že bije na poplach pred existenčnými globálnymi hrozbami, ako je zmena klímy či budúce pandémie. Napriek tomu tento miliardár, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a filantrop tvrdí, že je stále „veľmi optimistický", pokiaľ ide o budúcnosť ľudstva na Zemi. Aj napriek problémom, ktorým čelia súčasné a budúce generácie, Gates tvrdí, že každý, kto sa narodí v najbližších desaťročiach, sa bude mať lepšie ako ľudia narodení v ktoromkoľvek predchádzajúcom období histórie.

„Stále som veľmi optimistický v tom, že narodiť sa za 20, 40, 60 rokov bude oveľa lepšie ako kedykoľvek v minulosti," povedal podľa portálu americkej televízie CNBC Bill Gates.

Tienisté stránky

Miliardár však pripomenul, že svet je plný skľučujúcich trendov, ako napríklad nedostatočná globálna reakcia na pandémiu Covid-19, zlyhanie vlád pri plnení stanovených cieľov v oblasti boja proti klimatickým zmenám a rastúca politická polarizácia v Spojených štátoch amerických.

Gates ale poukázal na pokrok v oblasti verejného zdravia a poznamenal, že za posledné dve desaťročia sa celosvetová úmrtnosť detí mladších ako päť rokov znížila na polovicu.

„Množstvo inovácií, ktoré zlepšujú život ľudí, budú ešte výraznejšie. Vyliečime obezitu, vyliečime rakovinu, odstránime detskú obrnu," verí Bill Gates.

Inovácie sú fantastickým príbehom

Bill Gates takisto ocenil potenciál lacných a účinných technológií v oblasti zelenej energie v posledných rokoch a technologický pokrok umožňujúci väčší dosah vzdelávania a zdravotníckych pracovníkov na celom svete.

„Vo svete je mnoho ľudí, ktorí sa vzdelávajú, inovujeme, či už v oblasti zdravotníctva, energetiky alebo vzdelávania, to sú fantastické veci," povedal Gates.

Dodal, že pri pohľade do histórie je jasné, že „veci" sa naďalej len zlepšujú.

„Kde sme boli pred 300 rokmi?'" položil si rečnícku otázku a poznamenal, že priemerná dĺžka ľudského života sa za posledné tri storočia výrazne zlepšila. V roku 1 700 priemerný človek zomrel pred dosiahnutím veku 40 rokov. Dnes je priemerná dĺžka života neporovnateľne vyššia.

„Nezáležalo na tom, či ste boli kráľ alebo chudák, podliehali ste obrovskej detskej úmrtnosti a extrémne nízkej úrovni gramotnosti," povedal Gates. „Takže rozsah ľudských inovácií v priebehu času... je fenomenálny príbeh."

Gatesove vyjadrenia sú v podstate veľmi podobné, aké minulý rok vyjadril ďalší miliardár Charlie Munger, ktorý vyjadril ľútosť nad tým, že ľudia sú dnes podľa neho menej šťastní ako v historicky najťažších časoch.

„Všetci sa majú päťkrát lepšie ako kedysi," tvrdil Munger.

Ďalšie dôležité správy

Americký podnikateľ Bill Gates, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a spolupredseda nadácie Billa a Melindy Gatesovcov
Neprehliadnite

Bill Gates peniaze skôr rozdáva, ako zarába. Najlepšie rozhodnutia robil pri výbere pracovníkov