Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval Ukrajinu, aby prestala bojovať, inak ju čaká „skaza“. Informoval o tom portál britskej stanice Sky News.

Sporné vyjadrenia bieloruského prezidenta

Lukašenko apeloval na Ukrajinu, aby sa prestala brániť proti Rusku, a dodal, že „všetko je teraz v rukách Ukrajiny“. Takto mimoriadne sporne sa vyjadril pred novinármi. Podľa neho všetko závisí od Ukrajiny, „ak nechce, aby zomrel obrovský počet ľudí“.

„Je to ťažké, je to zložité, ale ak chcú, môžu to zastaviť... Inak bude nasledovať skaza Ukrajiny,“ varoval Lukašenko. Dodal však, že nechce z vojny obviňovať Ukrajinu ani prezidenta Volodymyra Zelenského.

Minulý mesiac Rusko do Bieloruska opäť poslalo tisíce vojakov - a neskôr sa ruský prezident Vladimir Putin stretol s Lukašenkom na rozhovoroch.

Oficiálne stanovisko Ukrajiny

Ukrajinské ozbrojené sily vo štvrtok vyzvali vo videu bieloruských občanov, aby zabránili svojej krajine vstúpiť do vojny. Podľa videa sa Rusko pokúša vtiahnuť Bielorusko do svojej invázie na Ukrajinu „všetkými možnými prostriedkami“.

Vo vyhlásení ukrajinské ozbrojené sily vyzývajú Bielorusov, aby sledovali podozrivú činnosť v blízkosti životne dôležitej infraštruktúry a nahlasovali takéto aktivity úradom.

„Ukrajina nepokladá vašu krajinu, predovšetkým vašich ľudí, za nepriateľa. Nechystáme sa podnikať na bieloruskom území žiadne útočné akcie. Toto je oficiálne stanovisko Ukrajiny. Dnes veľa záleží na každom človeku; dúfame vo vašu ostražitosť a pochopenie situácie,“ uviedla ukrajinská armáda vo videovýzve.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Liverpool - Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská hovorí na zjazde britskej opozičnej Labouristickej strany v Liverpooli 28. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Exiled leader of the opposition Belarusian democratic movement Sviatlana Tsikhanouskaya speaks during the Labour Party Conference in Liverpool, England, Wednesday, Sept. 28, 2022. (Peter Byrne/PA via AP)
Neprehliadnite

Cichanovská: Bielorusi nechcú ísť do vojny, nemajú motiváciu a dobrý výcvik