Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala na otvorenie všetkých hraničných priechodov medzi Tureckom a Sýriou. Cieľom je dosiahnuť, aby sa po ničivom zemetrasení dostala humanitárna pomoc rýchlo aj do Sýrie. Jediný otvorený hraničný priechod medzi oboma krajinami je totiž v dôsledku prírodnej katastrofy vážne poškodený.

Baerbocková apelovala aj na Moskvu

Šéfka nemeckej diplomacie zdôraznila, že otvorenie všetkých hraničných priechodov medzi oboma krajinami postihnutými zemetrasením je kľúčové. „Je teraz absolútne nevyhnutné, aby sa humanitárna pomoc dostala tam, kde je potrebná,“ uviedla politička strany Zelených v Berlíne.

Baerbocková apelovala aj na Moskvu, aby v tejto súvislosti využila svoj vplyv v Sýrii. Ako poznamenala, zásobovanie na severozápade Sýrie je beztak náročné. „Preto by mali všetci medzinárodní aktéri - vrátane Ruska - využiť svoj vplyv na sýrsky režim, aby aj tam mohla prísť humanitárna pomoc pre obete,“ povedala. Dodala, že sa nesmú stavať dodatočné prekážky, pretože ide o každú minútu.

Moskva patrí medzi hlavných politických, ekonomických a vojenských spojencov sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Zemetrasenie v Turecku

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, po ktorom postupne nasledovalo približne 200 dotrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok. Predbežná bilancia počtu obetí sa v utorok zvýšila na najmenej 6256. Agentúra AFP spresnila, že podľa aktualizovaných dát v Turecku prišlo o život 4544 ľudí. Zo Sýrie hlásia 1712 obetí.

Ďalšie dôležité správy

KK2 Harem - Pracovníci civilnej obrany a obyvatelia prehľadávajú ruiny zrútených budov v meste Harem pri tureckých hraniciach v sýrskej provincii Idlib 6. februára 2023. Najmenej 195 ľudí prišlo o život v noci na pondelok pri silnom zemetrasení, ktoré nastalo na juhovýchode Turecka neďaleko hranice so Sýriou. Otrasy s magnitúdou 7,8 zničili mnohé budovy na oboch stranách hranice a vystrašení obyvatelia vybiehali do zasnežených ulíc počas studenej zimnej noci. FOTO TASR/AP
Civil defense workers a
Neprehliadnite

Zemetrasenie si v Turecku a Sýrii vyžiadalo už 2 300 obetí