Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala Rusko, aby ukončilo svoju vojnu na Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Nemecká ministerka vyzýva k ukončeniu vojny

„Toto je vojna, ktorú nevyhráte," vyhlásila Baerbocková na schôdzke Bezpečnostnej rady OSN k situácii na Ukrajine bez toho, aby menovala ruského prezidenta Vladimira Putina. „Prestaňte posielať svojich vlastných občanov na smrť," dodala.

Šéfka nemeckej diplomacie tiež požiadala o pozastavenie plánovaných „referend" na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré Moskve umožnia ich anexiu.

Baerbocková zároveň ostro kritizovala Rusko pre „rozpútavanie hladu vo svete" prostredníctvom svojej politiky blokovania vývozu obilia.

Baerbocková skritizovala trúfalý odchod Lavrova 

Kritiku vyslovila aj na adresu ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý schôdzku BR OSN opustil bezprostredne po svojom prejave.

Baerbocková odmietla aj plány Ruska na čiastočnú mobilizáciu s tým, že v Moskve sa netvoria žiadne rady dobrovoľníkov, ktorí by sa chceli do konfliktu zapojiť. „To, čo miesto toho vidíme, sú statoční muži, ženy a dokonca i deti, vychádzajúci do ulíc, pretože nechcú byť súčasťou vojny na Ukrajine," uviedla podľa DPA šéfka nemeckej diplomacie.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Moskva - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počúva šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa počas stretnutia v Moskve vo štvrtok 21. júla 2022. FOTO TASR/AP In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov speaks to Hungary's Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto during their talks in Moscow, Russia, Thursday, July 21, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Lavrov odmietol obvinenia Západu ohľadom ofenzívy a Kyjev obvinil z propagandy