Koncern Agrofert by mohol podľa ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) vracať štátu a Európskej únii dotácie vo výške až 4,5 miliardy Kč (cca 181 miliónov eur). Dôvodom je stret záujmov bývalého premiéra Andreja Babiša (ÁNO).

Nekula to dnes uviedol v programe Otázky Václava Moravca v Českej televízii (ČT). Hovorca Agrofertu to však v následnom vyjadrení pre ČTK odmietol.

Nekula: Neoprávnene získané dotácie

Babiš v roku 2017 svoje akcie kvôli zákonu o strete záujmov vložil do trustových fondov, podľa štátnej Evidencie skutočných majiteľov je však reálnym vlastníkom Agrofertu. Aj podľa auditu Európskej komisie Babiš ďalej ovláda Agrofert, EK kvôli tomu pozastavila preplácanie dotácií pre firmy z Agrofertu.

Objem vrátených prostriedkov podľa Nekuly záleží na uhle právneho posúdenia. Môže ísť o dotácie čerpané od roku 2017. Rovnako ako u ostatných podľa neho neoprávnene získaných dotácií Štátny poľnohospodársky a intervenčný fond (SZIF) vyzve Agrofert na vrátenie dotácií a potom sa podľa ministra zvedie obrovská právna bitka. „Môj súkromný odhad je, že po tej obrovskej právnej bitke bude objem niekde uprostred,“ uviedol Nekula.

Agrofert hovorí o vyhrážaní

To však odmietol hovorca Agrofertu Pavel Heřmanský. „Spoločnosti z koncernu Agrofert podnikajú eticky a v súlade s právom Českej republiky a EÚ. Nie je pravda, že by koncern Agrofert mal čokoľvek vracať, žiadne takéto rozhodnutie nepadlo ani na úrovni EÚ, ani Českej republiky. Vyjadrenie ministra Nekuly je úplne nepravdivé, pretože žiadna inštitúcia ani výsledok akéhokoľvek auditu nepožaduje po Agroferte vrátenie dotácií. Vyjadrenie pána ministra považujeme za bezdôvodné vyhrážanie. Ak zo svojej pozície hodlá iniciovať správne či súdne konanie, považujeme za úplne neprijateľné, aby predpovedal jeho výsledok vo svojich mediálnych vystúpeniach. Náš ďalší postup analyzujeme a zvažujeme právne kroky,“ povedal dnes ČTK Hermanský.

Pokuta od únie

Európska komisia nedávno uložila Česku pokutu viac ako 82 miliónov korún (cca 3,314 milióna eur) za chyby v poľnohospodárskych dotáciách. Súčasťou je aj sankcia za Babišov stret záujmov. Za toto konkrétne pochybenie má ČR zaplatiť zhruba 1,1 milióna korún (cca 44,5-tisíc eur).

Audit k Babišovmu stretu záujmov sa v Česku uskutočnil na začiatku roka 2019. Bývalý premiér dlhodobo pochybenia odmieta. SZFI kvôli auditu pozastavil projekty dcérskych spoločností Agrofertu za zhruba pol miliardy korún.

Ďalšie dôležité správy

KK84 Praha - Český premiér a líder kandidátky hnutia ANO Andrej Babiš hovorí počas tlačovej konferencie po parlamentných voľbách 9. októbra 2021 v Prahe.  Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister and leader of centrist ANO (YES) movement Andrej Babis addresses the media after most of the votes were counted in the parliamentary elections, Pra
Neprehliadnite

Babiš pôjde v septembri pred súd v kauze Čapí hnízdo