Armádna uniforma sa už nebude obliekať na rozkaz

Slovenské ministerstvo obrany začalo napĺňať túžby mnohých generácií slovenských mužov. Už ku koncu tohto roku sa na Slovensku pravdepodobne ukončí systém povinnej základnej vojenskej služby.

Bude to o rok skôr, ako sa pôvodne plánovalo. Presný termín však vedenie Ozbrojených síl SR nechce zverejniť. Na druhej strane muži, ktorí majú vzťah k armáde, budú môcť robiť toto povolanie naplno – profesionálne.

Nevyhnutná zmena

Od roku 1949 až do roku 1992 museli zdraví mladí muži aj napriek nechuti nastúpiť až na dvojročnú povinnú základnú vojenskú službu. Chlapcov, ktorí necítili potrebu spojiť svoj život s armádou, to brzdilo v profesionálnom raste v civilnom živote. Armádu takýto prístup brancov neposilňoval.

Ani po tom, čo sa od roku 1993 začala vojenská služba skracovať na súčasných šesť mesiacov. Naopak ozbrojené sily museli cvičiť a školiť na obsluhu zbraňových systémov stále nových ľudí, ktorí nemali čas na zdokonalenie potrebných návykov pri vojenskom remesle. Aj preto, že časť vojakov základnej vojenskej služby často musela robiť aj nekvalifikované, pomocné práce.

Vstup Slovenska do NATO však postavil pred armádu iné požiadavky na kvalitu. Napríklad to, že v prípade potreby musia byť niektoré zložky armády pripravené na bojové nasadenia aj mimo územia Slovenska. To sa už dá len s profesionálnymi vojakmi.

Bolestný proces

Slovenské ozbrojené sily by mali mať osemnásť a pol tisíca profesionálnych vojakov a sedemtisícpäťsto občianskych zamestnancov. V súčasnosti slúži v armáde už iba tritisíc vojakov povinnej služby.

Armádna uniforma sa už nebude obliekať na rozkaz

Armáda prežíva bolestný proces. Za tri roky uniformu vyzlieklo vyše tritisíc dôstojníkov a štátny rozpočet im vyplatil za odchod približne 3,3 miliardy korún. Iba v minulom roku odišlo 1 870 profesionálov vo vyšších funkciách. Odísť bude musieť ešte ďalších približne tisícpäťsto. Ďalších dvesto vojakov súhlasilo s tým, že v armáde ostanú aj za cenu, že im z výložiek zoberú nejakú hviezdičku.

Odstránia sa tak pripomienky partnerov z NATO, že slovenská armáda mala pokrivenú štruktúru – veľa vysokých dôstojníkov. Základ však majú vytvárať vojaci a poddôstojníci. V slovenských pomeroch to má byť približne trinásťtisíc ľudí. „Reforma má ozbrojené sily zefektívniť a zlacnieť. Niektoré činnosti, ktoré robieval dôstojník, môže po reforme vykonávať poddôstojník,“ sľubuje riaditeľ Personálneho úradu Ozbrojených síl SR Vladimír Vagaš.

Z chudobnejších regiónov

Regrutačným strediskám sa darí do služieb armády získavať mladých ľudí. Vojaci priznávajú, že je to aj horšou ekonomickou situáciou v chudobnejších regiónoch Slovenska. V minulom roku zamestnali 2 240 vojakov a poddôstojníkov. Neobsadili približne šesťsto náročnejších miest, napríklad elektromechanikov, strojníkov, hasičov a potápačov či vodičov – operátorov ženijného práporu.

Trvanie základnej vojenskej služby
(mesiace)

Armádna uniforma sa už nebude obliekať na rozkaz


PRAMEŇ: Ministerstvo obrany SR

Problémom je v týchto prípadoch nižšie finančné ohodnotenie ako v civile. Armádni plánovači však očakávajú, že tento trend bude krátkodobý. Prírastkom pracovných miest v menej rozvinutých regiónoch sa budú noví vojaci pre dočasnú štátnu službu získavať ťažšie.

Urýchlené rekonštrukcie

Potenciálnych záujemcov zatiaľ okrem odlúčenia od rodiny odrádza aj nízky štandard ubytovania v kasárňach. Lebo práve vojaci, slobodníci a desiatnici by mali počas trvania kontraktu bývať v kasárňach. Armáda sa snaží rýchlo investovať do rekonštrukcií kasární a ubytovacích zariadení. Nevľúdne priestory dosiaľ slúžiace pre „záklaďákov“ chcú meniť. Veľké zákazky na rekonštrukcie ubytovacích zariadení vo viacerých mestách Slovenska sa uzatvárali už vlani.

Ozbrojené sily chcú prijať aj tridsať vysokoškolákov – lekárov, psychológov, duchovných či meteorológov. Pre profesie lukratívne aj v civile, napríklad právnikov, budú musieť vypisovať náborové a stabilizačné príspevky. Ministerstvo obrany pripravuje nový zákon o štátnej službe profesionálneho vojaka. Ak vstúpi do platnosti, ozbrojené sily rátajú s tým, že novým profesionálom budú môcť zvýšiť platy. „Budeme musieť konkurovať civilnému prostrediu,“ myslí si V. Vagaš.

Foto – Ministerstvo obrany SR