Asociácia priemyselných zväzov (APZ) vníma návrh rezortu práce zvýšiť minimálnu mzdu od budúceho roka na 620 eur za negatívny. Stále požaduje jej zmrazenie na súčasnej úrovni 580 eur. 

Na Slovensku však výška minimálnej mzdy ovplyvňuje výšku odmeny aj tým, ktorí už dnes zarábajú nadpriemerne. Dôvodom je jej napojenie na ďalšie zložky mzdy. „Zvyšovanie preto považujeme vzhľadom na rozsah ekonomickej krízy za riskantné. Firmám to zvýši ročné náklady o desiatky miliónov eur. Mnohé, i silné firmy, v súčasnosti vyrábajú na menej než 50 percent. Dôvodom je absencia nových projektov, nie sú zákazky, žijú v neistote," upozorňuje generálny APZ Andrej Lasz s tým, že nezamestnanosť môže ku koncu roka atakovať hranicu až 20 percent.

Na snímke sprava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), poslankyňa NR SR Jana Žitňanská (Za ľudí), minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavili veľký sociálny balík na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a seniorov v Bratislave v stredu 15. júla 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prijatiu balíčka by mal predchádzať plán na ozdravenie verejných financií

V prípade návrhu ministerstva týkajúceho sa štartovacej minimálnej mzdy APZ uviedla, že ak má ísť o nástroj, ktorý podporí dlhodobo nezamestnaných v uplatnení sa na trhu prácu, môže ísť o dobrý krok. „Zvýši sa šanca, že im zamestnávateľ dá príležitosť, kým získajú späť svoje pracovné návyky a prinesú firme požadovanú produktivitu," dodala APZ.