Pokles reálnych miezd na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka v súlade s očakávaniami pokračoval, spomalil však na necelých päť percent. S postupne klesajúcou infláciou sa ich výhľad zlepšuje a ešte v priebehu tohto roka by mohli opäť rásť, predpokladajú ekonomickí analytici.

Priemerná nominálna mzda Slovákov sa v prvom kvartáli medziročne zvýšila o 9,5 percenta, informoval v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. „Toto tempo rastu je jedno z najrýchlejších za ostatné dve dekády. Napriek tomu rástli nominálne mzdy pomalšie ako ceny, a to už piaty štvrťrok za sebou. Reálne mzdy teda klesajú od začiatku roka 2022 a spôsobuje to najmä vysoká inflácia, čo je celoeurópsky problém,“ priblížil hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Reálna mzda tak v dôsledku inflácie klesla na začiatku roka v priemere o 4,9 percenta. Ide o druhý najväčší pokles za posledných 22 rokov. „Avšak pozitívnou správou je, že pokles reálnych miezd sa už spomaľuje. A s tým, ako klesá inflácia, by sa mal zmierňovať aj negatívny vývoj reálnych miezd do konca roka,“ predpokladá Gábriš.

Súkromný sektor ostáva pod tlakom

Pokles reálnych miezd spôsobuje aj zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva, upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. „Toto má implikácie aj pre rast hrubého domáceho produktu (HDP), keďže slabšia kúpyschopnosť znamená aj nižšiu reálnu spotrebu. Spotreba domácností tak bude v tomto roku podľa našich odhadov tlmiť rast ekonomiky,“ predpovedal.

Nominálne mzdy by mohli podľa Horňáka rásť podobne aj v ďalších kvartáloch, v priemere za celý rok približne o desať percent. Potiahnuť by ich mal najmä verejný sektor vďaka silnejšej indexácii platov na infláciu. Súkromný sektor ostáva pod tlakom oslabenej globálnej ekonomickej aktivity a zvýšených nákladov. „Vzhľadom na klesajúcu mieru inflácie a súčasné makroekonomické podmienky by sa už v štvrtom štvrťroku mohol rast reálnych miezd vrátiť späť do pozitívneho pásma,“ avizoval analytik.

Ďalšie dôležité správy

ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA    Eurobankovky v hodnote 10, 20 a 50 Eur. Bratislava, 13. november 2010.  Foto: SITA/Jozef Jakubèo
Neprehliadnite

Reálne mzdy na Slovensku klesli, najväčší prepad zaznamenali itečkári