Americký Senát potvrdil v utorok Antonyho Blinkena vo funkcii ministra zahraničných vecí USA. Za Blinkena, dlhoročného spolupracovníka nového demokratického prezidenta Joea Bidena, hlasovali aj viacerí republikánski senátori, pričom potrebnú hranicu 50 hlasov prekročil veľmi rýchlo, informuje agentúra AFP.

Bývalý diplomat Blinken (58) bol v rokoch 2009-2013 poradcom Bidena v čase, keď zastával post viceprezidenta USA. V rokoch 2013-2015, počas vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu, pôsobil ako zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Spojených štátov.

V rokoch 2015-2017 zastával funkciu námestníka ministra zahraničných vecí, ktorým bol v tom čase John Kerry. Svoju politickú kariéru vo Washingtone odštartoval už za čias demokratického prezidenta USA Billa Clintona, pričom zo štátnej služby odišiel s nástupom prezidenta Donalda Trumpa. Bliken prisľúbil radikálny odklon od Trumpovej politiky a avizoval, že chce obnoviť spojenectvá s inými krajinami a zároveň čeliť výzvam, aké predstavujú Čína, Irán, Severná Kórea či Rusko.