Americký prezident Joe Biden údajne zvažuje cestu do Saudskej Arábie a Venezuely, aby obe krajiny požiadal o zvýšenie produkcie ropy. Mal by tak urobiť na požiadanie svojich poradcov v reakcii na globálnu energetickú krízu spôsobenú ruským vpádom na Ukrajinu, píše BBC.

Americký web Axios uvádza, že cesta amerického prezidenta by sa mala uskutočniť niekedy na jar, ale podľa Bieleho domu ide „z veľkej časti o predčasné špekulácie“. Americkí a venezuelskí predstavitelia tiež údajne rokovali o zmiernení ropného embarga. Viacerí členovia Snemovne reprezentantov totiž naznačili, že venezuelská ropa by mohla nahradiť ruskú.

Dovoz z Ruska v súčasnosti predstavuje približne desať percent spotreby ropy a ropných produktov v Spojených štátoch.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová uviedla, že americký Kongres je v procese tvorby legislatívy, ktorá by viedla k úplnej izolácii Ruska, vrátane absolútneho zákazu dovozu ruskej ropy a energetických produktov.

Spojené štáty prerušili diplomatické styky s Venezuelou v roku 2018 po znovuzvolení Nicolása Madura v prezidentských voľbách, ktoré mnohé západné krajiny označili za zmanipulované. Washington uvalil na Caracas rozsiahle sankcie s cieľom zosadiť Madura - medzi nimi aj zákaz obchodovania s ropou na americkom trhu.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Kyjev - Muž prechádza cez prázdnu ulicu počas poplachu leteckého útoku v Kyjeve 1. marca 2022. Pri leteckom útoku, ktorý zrejme uskutočnila ruská armáda, bola v utorok zasiahnutá hlavná televízna veža v Kyjeve, čím sa prerušilo vysielanie niektorých ukrajinských štátnych médií. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá uvádza, že štruktúra veže ostala neporušená. FOTO TASR/AP

A man crosses a deserted boulevard during an air raid alarm, in Kyiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian s
Neprehliadnite

Ruská armáda otvorí humanitárne koridory, povedú však iba do Ruska a Bieloruska