Je to najpopulárnejší šport na svete a Európa je v ňom špička. No príjmy z futbalu nie sú tak vysoké, ako by mohli. Príjmy z Ligy majstrov dosahujú zhruba tri miliardy eur. Je to iba pätina toho, čo zaznamenáva National Football League - najpopulárnejšia súťaž amerického futbalu. 

Peniaze nie sú jediný problém.

V európskych futbalových súťažiach platí zásada, že každý sa môže kvalifikovať, ale aj vypadnúť. Silné tímy nabité hviezdami tak musia odohrať veľké množstvo neatraktívnych zápasov, čím prichádzajú o príjmy.

Vysoko kvalitné mužstvá sa pritom stretávajú iba sporadicky. Napríklad obľúbené kluby ako Bayern Mníchov a Barcelona sa za posledné štvrťstoročie stretli len 12-krát. Ak by sa silné tímy stretávali častejšie, zápasy by mali väčšiu sledovanosť a vyššiu predajnosť televíznych práv.

Covidové straty

Úvahy o vytvorení novej uzavretej európskej ligy sú tu už vyše 30 rokov. Zatiaľ ale snaha oddeliť sa od súťaží UEFA neuspela. Vždy došlo k dohode, ktorá dokázala ponúknuť veľkoklubom viac. Príjmy desiatich najväčších futbalových klubov sa za poslednú dekádu zvýšili 2,5-násobne.

Covid však krehké dohody narušil a hrozí veľkými zmenami. Dvesto klubov združených v Európskej asociácii klubov zaznamená počas minulého a tohto roka nižšie príjmy o 3,6 miliardy eur. Napríklad príjmy Barcelony poklesli o dvesto miliónov eur.

Nová superliga

Americká banka JPMorgan využila situáciu a európskym veľkoklubom ponúkla možnosť zafinancovať vytvorenie novej superligy. Tá by bola, na rozdiel od doterajších európskych súťaží, uzavretá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa