Spojené štáty a Južná Kórea uskutočnia cvičenia zamerané na odozvu na jadrové hrozby na Kórejskom polostrove, pričom budú prebiehať v diskusnom formáte.

V utorok to ohlásil americký minister obrany Lloyd Austin, neuviedol však, kedy sa tak stane, informuje agentúra AFP odvolávajúc sa na vyhlásenie zverejnené tlačovou agentúrou Jonhap.

Simulovaný útok

Austin je na návšteve Soulu už tretí raz, odkedy je šéfom rezortu obrany USA. Má sa stretnúť so svojím juhokórejským rezortným kolegom Čong-supom a prezidentom Jun Sok-jolom.

Jeho návšteva je zameraná na prehĺbenie spolupráce a diskusiu o bezpečnostných otázkach vrátane posilnenia záväzku USA čo sa týka ,,rozšíreného odstrašovania", približuje AFP.

Juhokórejský minister obrany I Čong-sup predtým v januári avizoval, že Washington a Soul usporiadajú spoločné cvičenia ,,podľa scenára (simulovaného) jadrového útoku Severnej Kórey".

Nový typ balistickej rakety

Napätie na Kórejskom polostrove v uplynulých mesiacoch vzrástlo. Severná Kórea vykonala vlani bezprecedentné množstvo raketových skúšok, pričom americkí predstavitelia varujú, že sa Pchongjang môže pripravovať na vykonanie prvého testu jadrovej zbrane od roku 2017.

Severokórejský vodca Kim Čong-un začiatkom januára vyzval na ,,exponenciálne rozšírenie" jadrového arzenálu svojej krajiny.

Vyzval tiež na vývoj nového typu medzikontinentálnej balistickej strely, určenej na rýchly jadrový protiútok, aby bol Pchjongjang schopný ,,vzdorovať nebezpečným krokom Spojených štátov a iných nepriateľských síl vo vojenskej oblasti".

Ďalšie dôležité správy

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
Neprehliadnite

Južná Kórea je čoraz dôležitejším vývozcom zbraní, Stoltenberg vyzval na podporu Ukrajiny