Najväčší svetový internetový obchodník Amazon údajne neférovo využíva inovácie startupov, do ktorých investoval, prípadne im sľubuje spoluprácu. Snaží sa od nich získať know-how pre vývoj vlastných produktov

O prípade, keď fond Amazon Alexa Fund kúpil podiel v malej spoločnosti Nucleus, informoval denník Wall Street Journal (WSJ). Firma vyrábala domáce komunikačné zariadenia. Po vstupe Amazonu sa dohodli na hybride: do komunikačných zariadení Nucleusu integrovali hlasového asistenta AmazonAlexa.

Amazon ako investor získal prístup k strategickým plánom a ďalším interným informáciám Nucleusu. Osem mesiacov nato predstavila spoločnosť Jeffa Bezosa zariadenie Echo Show s hlasovým asistentom a možnosťou videokomunikácie, ktoré má podobné funkcie ako produkt Nucleusu.

Amazon pochybenia popiera

Spoločnosť nekalé praktiky popiera. Hovorca Amazonu Drew Herdener podľa WSJ uviedol: „Už 26 rokov sme priekopníkom vo vývoji mnohých prvkov, produktov, a dokonca i nových kategórií.“ Vždy sa podľa neho nájdu spoločníci, ktorí sa sústreďujú len na seba. Nucleus pôvodne zvažoval žalobu na Amazon, dostal však niečo ako mimosúdne odškodné v sume päť miliónov dolárov a tým sa spor urovnal.

Denník upozornil aj na skúsenosť firmy Vocalife, špecializujúcej sa na hlasové technológie. V roku 2011 sa jej podarilo získať cenu na prestížnej prehliadke Consumer Electronics Show. Ohlásil sa Amazon, vyžiadal si údaje o špeciálnom mikrofóne s dvoma registrovanými patentmi a tiež dokumentáciu o jeho vývoji a nastavení. Krátko nato predstavitelia Amazonu prestali odpovedať na e-maily i telefonáty a spoločnosť čoskoro mala vyvinuté vlastné podobné zariadeniev súvislosti s jej hlasovým asistentom. Prípad sa dostal aj na súd, onedlho sa očakáva otvorenie procesu.

Konkurencia je vraj normálna

V neposlednom rade ide aj o startup LivingSocial, prevádzkujúci zľavový portál. Amazon ho vraj požiadal o zoznamy zákazníkov a obchodníkov a údaje o predajoch. LivingSocial to odmietol, no po čase zistil, že Amazon priamo kontaktuje jeho klientov a ponúka im lepšie podmienky. „Asi by sme boli naivní, keby sme verili, že sa voči nám nebudú chovať konkurenčne,“ uviedol John Bax, bývalý finančný riaditeľ LivingSocial.

 Vykrádanie nápadov Amazonom nie je ojedinelé. Americká Federálna obchodná komisia preveruje aj ďalších štyroch veľkých hráčov a žiada od nich dáta ohľadom investícií a akvizícií v rokoch 2010 až 2019. Skúma, či nedošlo k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže.