„Reštaurácia je typický priestor, kde sa ľudia chodia aj porozprávať, nielen najesť. Nevyriešená akustika tu obyčajne spôsobí veľký hluk,“ vysvetľuje. Situáciu môže zhoršiť hučiaca klimatizačná jednotka, zvuky z kuchyne či príliš hlasný rozhovor pri vedľajšom stole, ktorý stimuluje ostatných ľudí k zvyšovaniu hlasu, a tak i k celkovej hlučnosti v reštaurácii.

„Zaoberáme sa tým, pretože to priamo ovplyvňuje každodenný život človeka,“ hovorí M. Rychtáriková a upozorňuje, že zatiaľ čo zákazníci môžu odísť, personál je v danom prostredí celý deň.

Zanedbané školy

Nejde vždy iba o hluk, z ktorého by človek mohol ohluchnúť, ale ide tu aj o zvýšené namáhanie hlasiviek pri snahe prekričať ho. Aj preto je podľa M. Rychtárikovej mimoriadne dôležité venovať sa akustike v školách.

„Mnoho školských tried je z hľadiska akustiky nevyriešených. Dlhý čas dozvuku v priestore spôsobuje, že žiaci sediaci v zadných laviciach učiteľa počujú, ale nerozumejú mu. Učiteľovi tu nepomôže hovoriť hlasnejšie, musel by hovoriť pomalšie. Lenže vyučovacia hodina nemôže trvať nekonečne dlho,“ poukazuje na jeden z hlavných problémov.

Dlhý dozvuk možno odstrániť stavebnými úpravami i dodatočne, no ešte lepšie by bolo, keby na to architekt myslel od samého začiatku. Architekt však pri každom návrhu musí skĺbiť veľké množstvo faktorov, medzi ktoré patria i tie ekonomické. Ak legislatíva požiadavku na akustiku v triede nezahŕňa, ťažšie sa presviedča investor.

Podľa M. Rychtárikovej v triedach so zlou akustikou trpia špeciálne deti so sklonom k dyslexii. „Na Slovensku sa to totálne zanedbáva. Dyslexiu máme u nás registrovanú iba ako poruchu učenia, a preto sa tomu nevenuje veľká pozornosť. Veľa dôležitých vecí sa u nás neberie vážne,“ upozorňuje.

Telocvikári majú často tiež veľmi zničené 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa