Tempo očkovania v Európe je sklamaním, keď je päťkrát pomalšie ako v Spojenom kráľovstve. Britom sa podarilo zaočkovať už vyše 15 percent populácie, no v Európskej únii iba percentá tri.  

Na Slovensku je očkovanie ešte pomalšie. Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v nešikovnom manažmente koronakrízy, keď sa vylievajú stovky vakcín a chýbajú injekcie

Pri potrebe 75-percentného zaočkovania populácie dosiahnu Spojené štáty či Spojené kráľovstvo kolektívnu imunitu voči pôvodnému kmeňu vírusu už tento rok. Ak by súčasné tempo očkovania pretrvávalo, bude ale v iných krajinách trvať roky, kým sa vytvorí kolektívna imunita.

Nemecku by to trvalo tri roky a Francúzku štyri roky. Slovensko je niekde uprostred. Všetci ale veria, že tempo očkovania sa zrýchli s dodaním vyššieho počtu vakcín v druhom kvartáli tohto roka.

Winter Weather In The UK
Neprehliadnite

Ľudia sa stali Petriho miskami. Koronavírus je pred nami stále o krok vpred

Koho očkovať

Medzitým však bude treba dôsledne vyberať, komu očkovanie poskytnúť. Ukazuje sa, že primárne by mali byť zaočkovaní pacienti s výrazne zníženou imunitou, ktorí sa môžu stať liahňou nových mutácií.

Ozývajú sa však aj hlasy, napríklad v podaní Veroniky Remišovej, aby sa prednostne očkovali aj učitelia, ktorí sa pri rýchlom šírení britskej mutácie na Slovensku môžu dostať do ohrozenia.

Antigénový test, ktorým sa budú testovať rodičia slovenských detí, nemusí odhaliť až tretinu nosičov vírusu. Podľa bývalého českého ministra zdravotníctva sa ľudia môžu nakaziť novým britským kmeňom koronavírusu v priebehu sekúnd.

Je preto dôležité aplikovať vakcínu práve tým ľuďom, ktorí ju potrebujú najviac, a tiež čo najširšiemu počtu jedincov. Niektoré krajiny preto experimentujú s možnosťou posunutia druhej dávky vakcíny.

Coronavirus vaccination in Israel
Neprehliadnite

Izraelské očkovanie a posledné klinické testy ukazujú, že cesta k porazeniu covidu bude dlhá

Oddialenie druhej dávky

Nová štúdia od spoločnosti AstraZeneca potvrdila, že už jedna dávka vakcíny zabezpečuje imunitu na úrovni 55 percent po šiestich týždňoch, no až 82 percent po troch mesiacoch. Ukazuje sa, že má zmysel odsunúť podanie tejto vakcín o mesiace.

Podobné výsledky ukázalo aj modelovanie u vakcíny Moderna. Po podanej prvej dávke dosiahne jej efektivita až 80 percent a po troch mesiacoch je ešte vyššia ako po šiestich týždňoch.

Tieto čísla však neplatia pre vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech. Efektivita po podaní prvej dávky je 52 percent, pričom sa nepreukázal pozitívny efekt oddialenia vakcíny o viac ako odporúčané tri týždne. Ukazuje sa tak, že každá vakcína má svoje špecifiká.  

COVID-19 vaccination in Sochi, Russia
Neprehliadnite

Ruská vakcína Sputnik V je vysoko efektívna a bezpečná, potvrdilo klinické skúšanie

Jedno očkovanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa