Hlavným predpokladom tehlového obkladu je, aby sa po jeho aplikácii dosiahol vzhľad neomietnutej tehlovej steny, aké sa murovali kedysi dávno z plných pálených tehál.

Na trhu je v ponuke široká škála tehlových obkladov. Od tých, ktoré ako tehlová stena vyzerajú len z 10-metrovej vzdialenosti, cez rôzne keramické napodobeniny, až po originálne tehly.

Level 1 - Tehlový obklad z plastu

Do tejto kategórie patria tie najjednoduchšie obkladové systémy z rôznych druhov polymérov. Obklad sa vyskladá buď z jednotlivých "tehličiek", ktoré treba škárovať, prípadne má formu veľkoplošných obkladačiek so vzorom imitujúcim tehlu.

Výhodou je nízka cena (8 až 15 eur za meter štvorcový), nízka hmotnosť, možnosť strihania obkladu nožnicami a jednoduchá, čistá aplikácia. Medzi hlavné nevýhody patrí vzhľad takéhoto obkladu.

Ako a za koľko sa dá zútulniť interiér tehlovým obkladom

Plastové obkladové pásiky Zdroj: Obifon.sk

Level 2 - Tehlový obklad z keramických lícových tehál, tzv. klinkerky

Táto kategória je asi najrozšírenejšia. Ponúka veľký výber farebných prevedení. Po materiálovej stránke ide o keramický alebo betónový výrobok. Podobnosť s pôvodnou tehlou je na vysokej úrovni, no nájdu sa aj také, ktoré s tým majú veľký problém (hlavne tie lacnejšie). Cena sa pohybuje zhruba v rozmedzí 15 až 50 eur za meter štvorcový.

Ako a za koľko sa dá zútulniť interiér tehlovým obkladom

Lícové pásiky z pálenej hliny Zdroj: Klinker.sk

Level 3 - Tehlový obklad z pravej starej tehly

Nič sa na plnú pálenú tehlu nepodobá viac ako plná pálená tehla. V tomto prípade sa však neobkladá celou tehlou, ale len okrajovými pásikmi odrezanými z plnej tehly.

Ako a za koľko sa dá zútulniť interiér tehlovým obkladom

Obklad z okrajových pásikov zo starých tehál Zdroj: pe3k.wien

Takéto obkladové pásiky ponúkajú medzičasom rôzni šikovní stavbári po celom Slovensku, ktorí staré tehly získané z búračiek očistia a narežú na pásiky hrúbky 2,5 centimetra (krajné) a 1,8 centimetra (vnútorné).

Je možné zohnať aj staré tehly a narezať si ich sám, ale je z toho toľko prachu, že by ste pri praní montériek minuli možno aj celý kýblik mydlového slizu uvareného minulý týždeň. Mali by ste však aj kopu vnútorných pásikov, ktoré na autentický tehlový obklad nie sú vhodné. Meter štvorcový takéhoto tehlového obkladu sa dá zohnať za 12 eur, čo je super cena za originál starú tehlu.

Tieto tehly sú síce očistené, no nájdu sa na nich zvyšky malty, ktoré treba odstrániť. Záleží na tom, aký rustikálny vzhľad chcete dosiahnuť. Po ponorení do vody s prídavkom kyseliny soľnej a následnom očistení ražnou kefou je možné zvýšky malty úplne odstrániť. Dostanete tehlu takej peknej sýtej farby, ako bola použitá niekedy pred 100 rokmi pri stavbe rodinného domčeka.

Ako a za koľko sa dá zútulniť interiér tehlovým obkladom

Obklad pred škárovaním, v strede už hotový po škárovaní Zdroj: pe3k.wien

Pásiky sa lepia na stenu obyčajným lepidlom na obkladačky a ide to celkom rýchlo. Hrúbka škáry by mala byť 0,8 až 1,2 centimetra. Na škárovanie je však potrebné použiť špeciálnu maltu, ktorá sa nanáša do škár špeciálnou úzkou špachtličkou, čo je dosť prácne.

Malta nesmie byť veľmi mokrá, ale ani suchá. Na internete je veľa videí ako sa to robí. Nebuďťe smutní, keď vám to pôjde trochu pomalšie.

Povrchová úprava nie je potrebná, nanajvýš v kuchyni pri dreze a varnej doske odporúčam nástrek nanoprípravkom na odpudzovanie vody a oleja. Takýto prípravok vsiakne do pórov tehly, nemení vzhľad tehly a ani nevytvára na povrchu viditeľnú glazúru.