V Záložkách na víkend sa dočítate:

  • Ekonómovia Národnej banky Slovenska začali blogovať
  • Ako vyzerali prvé týždne po prepuknutí pandémie v čínskom epicentre
  • Práca v ofisoch tak ako ju poznáme končí
  • Čo hovoria dáta na pohyb Slovákov počas prísneho uzavretia okresov cez Veľkú noc

 

Odborný hlas vo verejnom priestore

Ekonómovia Národnej banky Slovenska začali blogovať na domovskej stránke. Ekonomické a analytické špičky štátnej centrálnej banky sa tak otvárajú verejnosti a zároveň prispievajú do verejnej debaty.

Pred mesiacom napísal hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska (NBS) Michal Horváth svoj prvý blog o dopadoch karanténnych opatrení na ekonomiku. Aj keď sa po mesiaci udiali nové veci, M. Horváth odporúča okrem iného najmä nahradiť zamestnancom a firmám stratený príjem.

„Jednoducho povedané, potrebujeme zabezpečiť, aby ľudia, ktorí nemôžu pracovať, neprišli o celý svoj príjem. Aby sme to dosiahli, potrebujeme pomôcť zavretým firmám, ktoré by im príjem za normálnych okolností dávali, alebo ak sú živnostníci, tak konkrétnym osobám priamo,“ píše.

Pred pár dňami zase ekonomický analytik NBS Alexander Karšay na základe dát portálu Profesia konštatuje, že „čísla predstavujú najväčší mesačný prepad počtu voľných pracovných miest v histórii zaznamenávania od roku 2005“. Vo februári 2020 bolo podľa Profesie voľných 14 tisíc miest, no ku koncu marca ich evidovali takmer 8 400. Ide až o 41-percentný pokles.

Prvý blog napísal aj riaditeľ odboru výskumu NBS Martin Šuster. „Zima prichádza. The winter is coming,“ začína svoj článok M. Šuster, ktorý prednedávnom poskytol rozhovor aj TRENDU na tému opatrení v čase koronakrízy. M. Šuster sa zamýšľa nad tým, ako vyriešiť „sebecký“ boj o zdravotnícke pomôcky, ktoré, logicky, štáty zháňajú najprv pre svojich obyvateľov.

Túto väzňovu dilemu navrhuje vyriešiť tromi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa