Rozsiahly komplex muničných bunkrov z druhej svetovej vojny v Južnej Dakote, ktorý kedysi patril armáde, zmenil v roku 2016 majiteľa. Kalifornská firma Vivos Group sa chváli tým, že v prípade nukleárnej vojny či obdobnej apokalypsy vlastní a ponúka na prenájom nehnuteľnosti, ktoré spolu vytvárajú jednu z najbezpečnejších zón na svete.

Prenájom jedného bunkra na 99 rokov stála pred pár rokmi tisíc dolárov ročne, nutné bolo zároveň zaplatiť aj depozit 25-tisíc dolárov. Pohodlne sa doň má zmestiť desať ľudí. Súkromná spoločnosť ponúka aj zdieľaný bunker pre 24 ľudí. Aktuálne ceny sa teraz pohybujú v trocha iných cenových reláciách

Príprava na apokalypsu nie je nový fenomén, doteraz však bol skôr doménou ľahko vyšinutých magorov a náboženských fanatikov. V súčasnosti je trh s podobnými nehnuteľnosťami veľmi živý a prosperujúci biznis, ktorý ponúka zákazníkom pohodlné a luxusné prečkanie svetových pandémií či jadrových vojen – ak na to majú peniaze. Reportér portálu The Guardian si jednu prehliadku v takomto zariadení rezervoval.

Koľkokrát si chytíte tvár

V roku 2015 analyzovali správanie študentov medicíny v Austrálii a snažili sa spriemerovať, ako často sa človek inštinktívne alebo vedome dotýka tváre. Hoci ide o jednu zo skupín, ktorá si najväčšmi uvedomuje riziko – naše oči, nos a ústa sú hlavnou vstupnou bránou pre akékoľvek baktérie a vírusy do tela – dotkli sa jej v priemere 23-krát za hodinu.

Dotýkanie sa seba samého, respektíve sebakontaktovanie, patrí k základnému správaniu nášho druhu a hrá dôležitú úlohu vo všetkých kognitívnych a emocionálno-spoločenských procesoch ľudí, tvrdí nemecký psychológ Martin Grunwald.

Niektoré výskumy ukazujú, že kontakt medzi pokožkami uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý okrem iného pomáha znižovať stres. Viac si o téme, ktorá by si v čase epidémie koronavírusu zaslúžila viac pozornosti, píše britský portál BBC.

Komu ľudia veria

Otázka na zamyslenie – komu ste sa naposledy zdôverili so skutočne osobnou informáciou, tajomstvom či problémom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa