Americké akcie uzavreli štvrtkové obchodovanie prevažne so ziskami. Po zverejnení skvelého výhľadu prudko posilnili akcie výrobcu čipov Nvidia, čo povzbudilo akcie podnikov napojených na umelú inteligenciu (AI). Na devízovom trhu posilňoval dolár a strácalo euro.

Čakajú vyššie tržby

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,11 percenta a uzavrel obchodovanie na 32 764,65 bodu. Širší index S&P 500 posilnil o 0,88 percenta na 4 151,28 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,71 percenta na 12 698,09 bodu.

Akcie Nvidie v závere pridali viac ako 24 percent na doterajšie maximum. Najhodnotnejší výrobca čipov na svete uviedol, že čaká v druhom štvrťroku tržby o 50 percent vyššie, ako odhadovali analytici. Dodal, že v druhej časti roka bude musieť zvýšiť dodávky, aby uspokojil dopyt po čipoch využívaných v nástrojoch umelej inteligencie.

„Nvidia oficiálne nahradila FANG (Facebook, Amazon, Netflix a Google - poznámka ČTK) ako ústredný prvok tohto trhu," povedal analytik Jake Dollarhide zo spoločnosti Longbow Asset Management. „Investori sú AI posadnutí a Nvidia je dokonalý príbeh AI," dodal.

Dolár ďalej posilňuje

Trhy sú v posledných dňoch nervózne z preťahovania rokovaní vo Washingtone s cieľom zvýšiť dlhový strop krajiny z aktuálnych 31,4 bilióna dolárov a vyhnúť sa platobnej neschopnosti. V reakcii na neistotu trhu dosiahli výnosy dvojročných štátnych dlhopisov najvyššie hodnoty od marca po tom, čo ratingové agentúry Fitch a DBRS Morningstar nariadili Spojeným štátom úverový dohľad pre možné zníženie ratingu.

Na devízovom trhu štvrtý deň po sebe posilňoval dolár. Americké štatistiky ukazujú na odolnosť ekonomiky aj po tom, ako americká centrálna banka (Fed) opakovane zvyšovala základnú úrokovú sadzbu.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, pridával krátko pred 22.00 h SELČ 0,4 percenta na 104,28 bodu. Euro, ktoré stiahla dole správa o recesii nemeckej ekonomiky, na dolár strácalo 0,3 percenta na 1,0721 dolára.

Ďalšie dôležité správy

Dow Jones Average Opens Week Closing Down 100 Points
Neprehliadnite

Obavy o dlhový strop v USA rastú, indexy S&P 500 aj Nasdaq Composite zaznamenali pokles