Americké akcie v stredu oslabili pre rastúce obavy ohľadom vývoja rozhovorov o zvýšení dlhového stropu Spojených štátov. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,77 percenta a uzavrel obchodovanie na 32 799,92 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,73 percenta na 4 115,24 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,61 percenta na 12 484,16 bodu.

Ak sa americkí politici na zvýšení dlhového stropu nedohodnú, môže sa vláda už začiatkom júna dostať do problémov pre nedostatok peňazí na pokrytie svojich výdavkov.

Pozornosť investorov sa teraz sústredí aj na budúci vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Zápis z posledného zasadnutia Fed-u zverejnený v stredu ukázal, že predstavitelia Fedu sa „všeobecne zhodli", že potreba ďalšieho zvyšovania úrokov sa stala „menej istou".

Fed na poslednom zasadnutí zvýšil svoju základnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu a niektorí predstavitelia podľa zápisnice vyjadrili názor, že toto zvýšenie by mohlo byť posledné. Iní však upozornili, že Fed si musí nechať otvorenú cestu k ďalšiemu zvýšeniu úrokov pre riziko pretrvávajúcej vysokej inflácie. Ďalšie zasadnutie Fedu sa uskutoční v polovici júna.

Na devízovom trhu sa americký dolár vyšplhal na nové dvojmesačné maximum voči košu mien. Euro voči doláru okolo 22. hodiny SELČ strácalo zhruba 0,2 percenta na 1,0750 dolára. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si v rovnakom čase pripisoval zhruba 0,4 percenta a pohyboval sa blízko 103,9 bodu.

Libra voči doláru posilňovala po správe o vývoji inflácie v Británii, neskôr však o svoje zisky prišla. Okolo 22.00 hodiny SELČ libra strácala zhruba 0,4 percenta na 1,2365 dolára.

Britský štatistický úrad oznámil, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Británii sa v apríli spomalil na 8,7 percenta z marcových 10,1 percenta. Pokles inflácie bol však miernejší, ako očakávali analytici. To vytvára tlak na britskú centrálnu banku, aby pokračovala vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

Ďalšie dôležité správy

EBE 14 Peking - Návštevníci v nákupnom centre si skúšajú zážitok z rozšírenej reality počas galavečera digitálneho umenia v Pekingu v utorok 2. mája 2023. FOTO TASR/AP

Visitors to a mall grasp at air as they try out an augmented reality experience of a digital art gala in Beijing, Tuesday, May 2, 2023. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Technologické obry zatienili menšie firmy. Tie sa na raste trhu vôbec nezúčastňujú