Akcie čínskej developerskej skupiny China Evergrande Group sa v pondelok prepadli o 12 percent na najnižšiu úroveň za vyše 11 rokov (od mája 2010) po tom, ako uviedla, že neexistuje žiadna záruka, že bude mať dostatok prostriedkov na splatenie dlhu. To prinútilo čínske úrady, aby si predvolali predsedu predstavenstva Evergrande.

Najzadlženejší developer na svete

V pondelok totiž vyprší 30-dňové obdobie odkladu výplaty kupónu vo výške 82,5 milióna dolárov (73,07 milióna eur), ktorý bol pôvodne splatný 6. novembra.

Roman Bašár v Bratislave.
Neprehliadnite

Problémy Evergrande sa môžu prehlbovať. Možno prídu aj likvidačné kaskády

Evergrande, druhý najväčší developer v Číne a najzadlženejší developer na svete, zápasí s dlhmi vo výške viac ako 300 miliárd dolárov. Kolaps skupiny by mohol spôsobiť otrasy v sektore nehnuteľností v Číne aj mimo nej.

Spoločnosť v piatok uviedla, že dostala od veriteľov žiadosť o zaplatenie ďalších približne 260 miliónov dolárov.

Vyšlú pracovnú skupinu

To podnietilo vládu provincie Kuang-tung, kde spoločnosť sídli, predvolať si predsedu predstavenstva  Chuej Kcha Jena. Neskôr vo vyhlásení vláda uviedla, že na žiadosť Evergrande pošle k developerovi pracovnú skupinu, ktorá bude dohliadať na riadenie rizík, posilnenie vnútornej kontroly a udržiavanie normálnej prevádzky.

KK31 Peking - Muž kráča okolo mapy zobrazujúcej developerské projekty gigantu Evergrande 15. septembra 2021 v Pekingu.
Neprehliadnite

Čínsky developer Evergrande sa snaží odvrátiť katastrofu, odpredáva majetok za miliardy

V sérii zjavne koordinovaných vyhlásení sa čínska centrálna banka, bankový a poisťovací regulačný úrad a regulačný úrad pre burzu a cenné papiere snažili ubezpečiť trhy, že akékoľvek riziká pre širší sektor nehnuteľností udržia pod kontrolou.

Krátkodobé riziká spôsobené jedinou realitnou firmou neohrozia získavanie finančných prostriedkov na trhu v strednodobom a dlhodobom horizonte, uviedla Čínska ľudová banka a dodala, že predaj bytov, nákup pozemkov a financovanie „sa už v Číne vrátili do normálu“.

KK31 Peking - Muž kráča okolo mapy zobrazujúcej developerské projekty gigantu Evergrande 15. septembra 2021 v Pekingu. Čínsky developerský gigant Evergrande nie je príliš veľký na bankrot, uviedol šéfredaktor čínskeho štátneho denníka Global Times. To signalizuje, že koncern ani investori by nemali počítať so záchranou zo strany štátu. FOTO TASR/AP
A man walks by a map showing Evergrande development projects in China, at an Evergrande city plaza in Beijing, Wednesday, Sept. 15, 2021. One of Chin
Neprehliadnite

Evergrande je polovičný Lehman Brothers, ale zachránený bude