Akcie v Európe dnes pokračovali v poklese a ich hlavný index odpísal takmer jedno percento. Straty síce boli miernejšie ako v utorok, na trh však naďalej nepriaznivo pôsobí predpoklad ďalšieho výrazného zvyšovania základných úrokových sadzieb. Najvýraznejšie straty zasiahli akcie ťažobných firiem.

Paneurópsky index STOXX Europe 600, v ktorom sú zastúpené akcie firiem zo 17 európskych krajín vrátane napríklad Británie alebo Poľska, odpísal 0,86 percenta na 417,52 bodu. Index DAX, ktorý je hlavným cenovým indikátorom akciovej burzy vo Frankfurte nad Mohanom, potom oslabil o 1,22 percenta na 13.028 bodov.

„Akcie v Európe pokračujú v poklese, trhy vyhodnocujú výhľad inflácie a zvyšovanie úrokov," povedal agentúre Reuters hlavný analytik spoločnosti IG Chris Beauchamp. Akcie na Wall Street po začiatku dnešného obchodovania vymazali časť masívnych utorkových strát, ktoré boli reakciou na vyššiu infláciu a predpoklad ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.

Nahor sa ale dnes v Európe vydali napríklad akcie španielskej odevnej spoločnosti Inditex, ktorá za prvý polrok svojho finančného roka oznámila vyššie tržby i zisk. Záujem bol tiež o akcie energetických spoločností, ktorým k rastu pomohli vyššie ceny ropy.

Utorková štatistika zo Spojených štátov ukázala vyššiu infláciu spotrebiteľských cien, ako sa očakávalo, hoci oproti predchádzajúcemu mesiacu miera inflácie klesla. Investori sa preto domnievajú, že americká centrálna banka bude naďalej zvyšovať základné úroky skôr výraznejšie. Svižné zvyšovanie úrokov pritom očakávajú aj od Európskej centrálnej banky.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 archív Amsterdam - Na archívnej snímke z 9. júna 2022 šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová gestikuluje počas tlačovej konferencie v Amsterdame. Lagardová potvrdila, že úrokové sadzby v eurozóne v júli vzrastú. Takisto zdôraznila, že udržanie nákladov na obsluhu dlhu zadlženejších krajín menovej únie pod kontrolou je takisto dôležitou súčasťou mandátu ECB.ECB by mala potom v septembri opäť zvýšiť sadzby, a aj po septembri pokračovať v postupnej normalizácii menovej pol
Neprehliadnite

ECB zrejme bude musieť zvýšiť úrokové sadzby do reštriktívneho pásma