Eurozóna čelí poklesu ekonomiky, inflácia je však stále príliš vysoká. To znamená, že úrokové sadzby budú musieť pokračovať smerom nahor. Povedala to členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Hroziaci pokles ekonomiky bude mať na infláciu utlmujúci účinok," povedala Schnabelová v rozhovore pre spravodajský portál t-online. „Avšak východiskový bod pri úrokových sadzbách je veľmi nízko, takže je jasné, že musíme pokračovať vo zvyšovaní sadzieb".

Schnabelová síce zatiaľ stále nepovažuje recesiu za základný scenár vývoja eurozóny, varovala však, že Nemecko sa jej pravdepodobne nevyhne. Nemecká ekonomika je pritom najväčšou ekonomikou eurozóny aj celej Európskej únie.

Začiatkom septembra ECB v úsilí utlmiť vysokú infláciu zrýchlila sprísňovanie menovej politiky a zvýšila hlavné úrokové sadzby o rekordných 75 bázických bodov. Trhy teraz očakávajú, že na svojom najbližšom zasadnutí v októbri banka kľúčové sadzby opäť zvýši, pričom časť ekonómov očakáva rast o 50 a ďalšia časť opäť o 75 bázických bodov. Schnabelová nenaznačila svoje preferencie, povedala iba, že ECB urobí všetko preto, aby infláciu dostala pod kontrolu.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke vpravo budova Európskej centrálne banky (ECB) 20. septembra 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. Európska centrálna banka (ECB) je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu, ktorá sa stáva normou potom, čo pandémia nového koronavírusu a ruská invázia na Ukrajinu otriasli ekonomikou eurozóny. FOTO TASR/DPA
20.09.2022, Hessen, Frankfurt/Main: Ein Frachtschiff fährt kurz nach Sonnenuntergang auf dem Main an der Zentrale der Europäischen Zentralbank (EZB, r) vorbei
Neprehliadnite

Recesia na obzore. Z Európskej centrálnej banky neznejú pozitívne predpovede