Britská nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet plánuje v období júl až september zvýšiť prepravnú kapacitu na 60 percent úrovne pred pandémiou. Znamená to veľký skok zo 17 percent v predchádzajúcom štvrťroku. K zvýšeniu kapacít ju prinútilo zmiernenie proticovidových obmedzení a záujem o cestovanie v Európe, informovala agentúra Reuters.

Svoj letový poriadok zamieria hlavne na európske destinácie, pretože Európa začala protipandemické opatrenia rušiť rýchlejšie ako Británia.

WA 16 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 30. marca 2020 lietadlá britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyJet parkujú na letisku v Ženeve. Nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet sa po prvý raz vo svojej 25-ročnej histórii prepadla  do straty v dôsledku koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, March 30, 2020 file photo, a large number of easyJet aircrafts parked on the tarmac of the Geneve Aeroport, in Geneva, Switzerland. British airline easyJet has posted it
Neprehliadnite

Pandémia zrazila tržby britských aerolínií easyJet v 1. polroku približne o 90 percent

Šéf easyJet je v posledných dvoch mesiacoch jedným z najhlasnejších kritikov prístupu Británie k cestovaniu. Kritizoval hlavne zmeny na poslednú chvíľu, ktoré spôsobili prudký nárast rezervácií a potom masívne rušenie.

Z naplánovaných letov na leto je ich 60 percent v rámci Európskej únie. Zvyčajne bývajú rovnomerne rozdelené medzi Britániu a EÚ. Avšak aerolinky v nadchádzajúcom období očakávajú zlepšenie rezervácií z Británie, pretože sa ruší karanténa pre plne očkovaných pri príchode z niektorých európskych krajín.

WA 6 Ženeva - Lietadlá leteckej spoločnosti easyJet sú zaparkované na letiku vo švajčiarskom meste Ženeva v pondelok 30. marca 2020. Letecká spoločnosť easyJet v dôsledku pandémie nového koronavírusu pozastavila všetky lety. Letecký prepravca sa zároveň s odbormi dohodol na platenom voľne pre všetkých členov posádok a vyzval ich, aby šli pomáhať do nemocníc, informovali o tom v pondelok 30. marca televízie BBC a CNN. FOTO TASR/AP

A large number of easyJet aircrafts are parked on the tarmac of t
Neprehliadnite

Britské aerolínie easyJet získali nový úver za takmer 2 miliardy dolárov

Obdobie júl až september je pre aerolinky zvyčajne najdôležitejším obdobím, ktoré má aj najväčší podiel na zisku firmy. Zvýšením kapacít v tomto období sa easyJet pripojil ku konkurenčným nízkonákladovým spoločnostiam, ako je Ryanair a Wizz Air, ktoré tiež zvýšili kapacity.

Pozitívny výhľad easyJetu prichádza takmer po roku a pol cestovných obmedzení. Aby letecké spoločnosti prežili, boli za tú dobu nútené prepúšťať, znížiť veľkosť svojej flotily a vziať si ďalšie pôžičky. Za apríl až jún, čo je pre easyJet tretí finančný štvrťrok, firma kvôli obmedzenej prepravnej kapacite vykázala stratu pred zdanením 318 miliónov libier. Výhľad na zvyšok roka easyJet odmietol poskytnúť, pretože situácia je aj naďalej neistá.