Časť poistného, ktorú majitelia vozidiel platia za PZP, je odvádzaná do garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Fond slúži na pokrytie škôd, ktoré spôsobia vodiči, ktorí porušili zákon a jazdili bez povinného zmluvného poistenia. Národná banka Slovenska navrhuje nový systém sankcií pre nepoistených vodičov.

Prečo sa vodiči vyhýbajú plateniu poistenia?

Niektorí tvrdia, že o povinnosti uzatvoriť si PZP nevedeli. Neznalosť zákona však neospravedlňuje a vodičovi, ktorý sa na ceste pohybuje bez platného povinného zmluvného poistenia, bude uložená pokuta. Iní sa vyhovárajú na cenu poistenia. Na internete však nájdete množstvo porovnávačov, ktoré nájdu najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo do niekoľko sekúnd.

Majitelia nových vozidiel argumentujú tým, že si mysleli, že im poistenie uzatvoril autobazár alebo predajca vozidiel. Seriózny predajca áut vám však nedovolí opustiť predajňu, pokiaľ na vozidlo nie je uzatvorené PZP.

Niektorí vodiči využívajú ako výhovorku koronavírus. Tvrdia, že kvôli obmedzeniu prevádzkových hodín poisťovní si nemohli poistenie uzatvoriť. Ani s takouto výhovorkou však vodiči neuspejú, keďže dnes je možné uzatvoriť si PZP online z pohodlia domova.

Za jazdu bez PZP hrozí majiteľovi vozidla pokuta až do výšky 3 320 eur. Cena ročného povinného zmluvného poistenia závisí od typu automobilu a môže byť nižšia ako 100 eur. Riskovať s vidinou ušetrenia množstva peňazí sa v prípade PZP neoplatí.