Zbrojársky boss Marián Goga ide do väzby

Mariána Gogu, ktorý je obvinený z podplácania a legalizácie príjmov z trestnej činnosti spolu s Kajetánom Kičurom, vo štvrtok poslal Najvyšší súd SR do kolúznej väzby. Vyhovel tak sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Aurela Pardubského. Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustná sťažnosť.

Dôvodom rozsudku je podozrenie na manipuláciu verejného obstarávania v prospech spoločnosti MSM Martin, kde je Goga štatutárom. Súťaž vyhlásila Správa štátnych hmotných rezerv a týkala sa dodávky vyslobodzovacích tankov. Vyhrala ju práve spomínaná firma.

Na snímke vľavo obvinený Marián G. bol vzatý do väzby po pojednávaní v kauze spreneverenia štátnych hmotných rezerv vo štvrtok 6. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Ďalší človek obvinený v kauze s Kajetánom Kičurom ide do väzby

Ako úplatok za manipuláciu obstarávania mali slúžiť platby za prenájom skladových priestorov, ktoré vlastní rovnaký človek, aký predal synovi Kajetána Kičuru dva byty v centre Bratislavy pod trhovú cenu. Gogov obhajca Daniel Lipšic si však myslí, že súvis medzi týmito dvomi situáciami nie je dostatočne dokázaný.

„Rešpektujeme rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Podľa našej mienky je dôvodnosť podozrenia založená len na tom, že sa spárovali platby v jeden termín,“ uviedol Lipšic. Hromadnú úhradu faktúr si vysvetľuje tým, že vtedy navýšili firme kontokorentný úver, a tak okrem platby za nájomné zaplatila aj ďalších 150 faktúr. Podľa ďalšieho obhajcu Petra Kubinu to, že nájom dodnes trvá, tiež dokazuje, že nebol fiktívny.

Drucker vylúčil spoluprácu s Hlasom

Predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker na štvrtkovom brífingu uviedol, že si nevie predstaviť sadnúť za stôl s Erikom Tomášom či Petrom Žigom. Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa podľa neho rozhodol ísť cestou „zakladania Smeru dva“. Ani jedna strana pritom doteraz spoluprácu nevylučovala.

„Neviem si predstaviť, že by som si sadol za stôl s niektorými ľuďmi, ktorí sú tam,“ poznamenal Drucker. Petra Pellegriniho však vníma ako populárneho a úspešného politika, ktorý v konfrontácii s Igorom Matovičom alebo Robertom Ficom „svieti“. Zároveň považuje za prirodzené, že sa nejako rozhodol, aj keď to podľa neho nie je dobrá cesta.

Pellegrini pri zakladaní novej strany uviedol, že po zaregistrovaní strany budú mať záujem diskutovať aj s mimoparlamentnými subjektmi. Pri svojom odchode zo Smeru pritom ešte nevylučoval, že Druckerova Dobrá voľba sa k nim pripojí. Samotný Drucker až doteraz možnosť spolupráce nepopieral.

Majského vzali v Prahe do väzby

Mestský súd v Prahe zobral vo štvrtok bývalého veľkopodnikateľa Jozefa Majského do predbežnej väzby, čo predtým navrhlo Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe. Podnikateľa umiestnili do väznice na Pankráci, súd bude ešte rozhodovať o jeho vydaní na Slovensko.

Podľa hovorkyne Mestského súdu v Prahe Markéty Puci podal Majský proti rozhodnutiu sťažnosť, tá však nemá odkladný účinok, a tak ho eskortovali do väzenia. Mestské štátne zastupiteľstvo musí do 60 dní uskutočniť predbežné vyšetrovanie a štátny zástupca sa dovtedy rozhodne, či podá návrh na vydanie na Slovensko.

JOZEF MAJSKÝ Jeho prípad bol vylúčený na samostatné konanie a prerušený kvôli zdravotnému stavu. Ten teraz znovu preskúmavajú znalci. Majského deti tvrdia, že otec je na tom naozaj zle.
Neprehliadnite

Vrchný súd v Prahe zatiaľ neeviduje Majského sťažnosť, rozhodne o nej prednostne

„Takéto rozhodnutie som očakával. Vnímam to ako ďalší krok k vyššiemu stupňu zákonnosti a spravodlivosti a verím teda, že aj následné konanie dopadne tak, že obžalovaný Majský reálne nastúpi na výkon trestu odňatia slobody v trvaní deviatich rokov,“ vyjadril sa k rozhodnutiu pražského súdu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Jozef Majský je odsúdený na deväť rokov odňatia slobody za podvody súvisiace s nebankovkami Horizont Slovakia a BMG Invest. Po vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu slovenským Najvyšším súdom bol bývalý veľkopodnikateľ zadržaný na pražskej psychiatrii.

Slovenské firmy zlepšili stupeň digitalizácie

Celkovo sa však európske firmy za posledné dva roky v digitalizácii veľmi neposunuli. Podľa reprezentatívnej štúdie „European Payment Practices 2019“ skupiny EOS vykazovalo veľmi vysokú a uspokojivú mieru digitalizácie 49 percent respondentov. To je úplne rovnaké číslo, ako v roku 2017.

Procesy upomínania dlžníkov malo v roku 2019 kompletne digitalizované 17 percent firiem, čo je opäť rovnaká časť opýtaných ako v roku 2017. Lepší stupeň digitalizácie týchto procesov za rok 2019 uviedlo 24 percent firiem, čo je ešte o percentuálny bod menej ako v roku 2017.

„Každopádne odporúčam, pokiaľ to finančné možnosti dovolia, aby spoločnosti zvážili takéto investície v snahe o spružnenie a zefektívnenie svojej bežnej prevádzky,“ povedal Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko. Údaje sú podľa neho základným faktorom, ako pochopiť preferencie zákazníkov na trhu.

Medzi rokmi 2017 a 2019 sa stupeň digitalizácie v slovenských firmách zvýšil z 51 na 59 percent. Zlepšiť ho dokázali tiež spoločnosti v Belgicku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Španielsku. Iba 33 percent Európanov však firmám dôveruje, že s údajmi zachádzajú zodpovedne, najviac bankám a poskytovateľom online platieb, najmenej telekomunikačným operátorom a sociálnym sieťam.

Facebook a Twitter odstránili príspevok Donalda Trumpa

Sociálne siete Facebook a Twitter penalizovali účty amerického prezidenta Donalda Trumpa za príspevok, kde v rozhovore pre Fox News tvrdil, že deti sú „takmer imúnne“ proti Covidu-19, čo je podľa zdravotníckych autorít výmysel. Facebook video zmazal, pretože obsahovalo „nebezpečnú dezinformáciu o Covide-19“.

Zakrátko nasledoval Twitter, ktorý Trumpov účet zmrazil, až kým jeho správca príspevok neodstránil. Obidve sociálne siete uviedli, že klip bol v rozpore s ich pravidlami o dezinformáciách ohľadom Covidu-19.

Pri Facebooku išlo o prvé odstránenie prezidentovho príspevku na základe dezinformácií o pandémii. Twitter už v minulosti penalizoval Trumpovho syna za vyjadrenia o účinnosti hydroxychlorochínu proti koronavírusu, v marci však uviedol, že príspevok Elona Muska o imunite detí voči Covidu-19 neporušoval jeho pravidlá.

Svojim vyjadrením pre Fox News sa Trump snažil obhájiť skorú potrebu otvoriť školy, keďže tam podľa neho nehrozí nebezpečenstvo. Stovky školských obvodov odložili svoje plány na znovuotvorenie po správach o stúpajúcom počte infekcií v mnohých amerických štátov.