Zlé správy pre dôchodcov z parlamentu

Od budúceho roka sa na Slovensku plánuje zrušenie oslobodenia 13. a 14. platov od sociálnych odvodov. Novelu zákona o sociálnom poistení schválili poslanci NR SR vo štvrtok 86 hlasmi zo 133 prítomných. Okrem toho sa „zmrazí“ aj minimálny dôchodok. „Vyplácanie 13. a 14. platu oslobodeného od sociálnych odvodov podľa súčasného právneho stavu zakladá v aktuálnom období ekonomickej recesie signifikantný výpadok príjmov v rozpočet verejnej správy," priblížil rezort práce.

Rezort práce navrhuje „zmrazenie“ nominálnych súm minimálneho dôchodku na úroveň roku 2020. „K opätovnému zvyšovaniu sumy minimálneho dôchodku je dôvodné pristúpiť až po tom, keď suma predstavujúca 136 percent sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu prekročí sumu 334,3 eura,“ priblížilo ministerstvo práce.

Od soboty 24.októbra až do nedele 1. novembra 2020 platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce, cesty na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti či zabezpečenia nevyhnutných potrieb, či pobytu v prírode v okrese bydliska. Na snímke muž číta knihu na lavičke na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 26. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Minimálne dôchodky na Slovensku sa „zmrazia“. Novela zákona prináša i ďalšie novinky

Miliardári Tkáč a Křetínský zvýšili podiel v predajcovi obuvi

Česko-slovenskí miliardári Daniel Křetínský a Patrik Tkáč pokračujú v investičnom ťažení. Firma Vesa Equity Investment, ktorej sú vlastníkmi, navýšila svoj podiel v predajcovi športových topánok Foot Locker na 10,3 percenta.

V máji vlastnila spoločnosť Vesa šesťpercentný podiel. Súčasná hodnota jej podielu na burze sa pohybuje okolo 400 miliónov dolárov. Foot Locker sa zotavuje z dopadov koronavírusovej pandémie. Křetínský s Tkáčom dlhodobo investujú do retailových, veľkoobchodných a e-commerce spoločností. Viacerým výhodným kúpam „dopomohla“ súčasná kríza, ktorá stlačila ceny.

Foot Locker
Neprehliadnite

Miliardári Tkáč a Křetínský sa stali najväčšími akcionármi v predajcovi obuvi Foot Locker

Borisa Kollára prepustia z nemocnice

Predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) by mali v piatok 27. novembra prepustiť z nemocnice, kde bol po vážnej autonehode hospitalizovaný od 24. októbra. TASR o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice svätého Michala v Bratislave Branislav Delej.

„Po dnešnom rozhovore s pánom Kollárom sme sa dohodli, že vzhľadom na to, že je jeho zdravotný stav natoľko dobrý, že si už nevyžaduje ďalšiu hospitalizáciu na lôžku, bude zajtra prepustený do domácej liečby,“ uviedol Delej.

kollar
Neprehliadnite

Kollára prepustia v piatok z nemocnice do domácej liečby

PS žiada zverejnenie nepríjemnej správy o Mochovciach

Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) vyzýva na okamžité zvýšenie transparentnosti a zverejnenie správy misie OSART Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá koncom minulého roka zhodnotila bezpečnosť tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO). Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský v tejto súvislosti tvrdí, že Slovensko má „veľký bezpečnostný problém“.

„Na otázky okolo bezpečnosti pri dostavbe Mochoviec sme v Progresívnom Slovensku upozorňovali už pred dvoma rokmi. Aktuálne vyjadrenie riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského potvrdzujú staré a vyvolávajú nové obavy. V hre môžu byť ľudské životy, štát musí okamžite konať,“ uviedol poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda PS Martin Hojsík.

Riaditeľ SIS uviedol, že sa pri výstavbe EMO použili nekvalitné a necertifikované produkty. Na uvedené nedostatky vraj informačná služba upozorňovala.

Elektráreň Mochovce
Neprehliadnite

Progresívne Slovensko žiada zverejnenie správy o bezpečnosti v Mochovciach

IBM chystá zoštíhlenie. Prepúšťať bude aj na Slovensku

Americká spoločnosť IBM má v pláne veľké prepúšťanie. V Európe by malo dôjsť k zrušeniu približne 10-tisíc pracovných miest. Cieľom je znížiť náklady v divízii služieb, ktorá vykazuje iba slabý rast, a prípravu biznisu na odčlenenie.

Masové prepúšťanie zasiahne až 20 percent pracovníkov IBM. Ohrození sú najmä Briti a Nemci, škrty však plánujú aj v Poľsku, na Slovensku, v Taliansku a Belgicku.

Plán rušenia pracovných pozícií v Európe spoločnosť predostrela už začiatkom novembra na stretnutí s predstaviteľmi európskych zamestnancov. Prepúšťanie by sa malo dokončiť v 1. polroku budúceho roka.

IBM
Neprehliadnite

Firma IBM bude prepúšťať aj na Slovensku, v Európe zruší 10-tisíc miest