Niektoré školy otvoria, tvrdí premiér

Premiér Igor Matovič (OĽANO) preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie Covid-19 do vlastných rúk. Údajne už nechce počúvať výhovorky zo strany ministerstva školstva. „Som sklamaný z prístupu ministerstva školstva k tejto veci. Stačilo. V stredu na vláde som požiadal ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby v prípade, ak zabezpečím všetko ostatné, neblokoval otvorenie škôl. Bude to niekoľko škôl, ale chcem dokázať, že nie je čas na výhovorky,“ povedal premiér. 

Igor Matovič tvrdí, že je v kontakte s viacerými zriaďovateľmi, ktorí deklarovali, že dajú pretestovať žiakov, ich rodičov i svojich zamestnancov. Ďalej vyhlásil, že chce na pilotnom otvorení niektorých škôl dokázať, že sa to dá. „Je to čisto moja osobná iniciatíva. Informoval som o tom ministrov,“ uviedol. Školáci, ktorí sa dajú otestovať, budú mať podľa neho prezenčnú výučbu. Neotestovaní žiaci sa majú vzdelávať dištančne.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Niektoré školy sa otvoria, testovanie preberám do vlastných rúk, tvrdí Matovič

NAKA opäť zasahovala

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v rámci akcie nazvanej Judáš. V súvislosti s ňou obvinila osem osôb a zadržala zatiaľ šesť osôb. „Ide o osoby, ktoré v minulosti pôsobili a niektoré stále aj pôsobia na vysokých funkciách Policajného zboru, SIS a Kriminálneho úradu finančnej správy,“ približuje polícia. Trestná činnosť sa má týkať korupcie. Podľa vyšetrovateľa sa obvinené osoby dopúšťali trestnej činnosti dlhodobo a minimálne v ôsmich skutkoch.

NAKA zadržala bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností ministerstva vnútra Jozefa Reháka a Borisa Beňu, námestníka riaditeľa SIS. Taktiež zadržali bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a Daniela Čecha, bývalého viceprezidenta finančnej správy. Polícia sa pokúsila zadržať aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, ale nenašla ho. Podľa dostupných informácií sa má však nachádzať v zahraničí. Vyjadril sa, že ak ho vyzvú, sám sa na políciu dostaví. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) verí, že zásahy NAKA sú krokom k tomu, aby začali občania veriť, že spravodlivosť tu platí pre každého.

Milan Lučanský
Neprehliadnite

Polícia mala obviniť bývalého policajného prezidenta Lučanského

O dva roky viac pre Kuciakovho vraha

Na Najvyššom súde (NS) SR prebehol odvolací proces s Miroslavom Marčekom, neprávoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súd rozhodol o výške jeho trestu. Senát NS SR rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý sa týka výšky trestu stanovenej na 23-ročná trest, zrušil a stanovil novú výšku trestu 25 rokov.

„Súd zobral do úvahy okolnosti skutkov, spôsob ich spáchania a posúdenie osobnosti obžalovaného,“ uviedla predsedníčka senátu Alena Šišková. K rozhodnutiu súdu sa vyjadril aj zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. „Ani 25 rokov nenahradí ľudské životy, ale je to spravodlivejší trest, ako o tom rozhodol súd prvého stupňa, takže z tohto uhla pohľadu je to malé víťazstvo, pretože veľká bitka nás čaká v hlavnej kauze, kde sú obžalovaní Marián Kočner a Alena Zsuzsová,“ povedal. Odvolacie konanie sa konalo v neprítomnosti odsúdeného.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obvinený Miroslav M.
Neprehliadnite

Kuciakovmu vrahovi Marčekovi zvýšili trest, dostal 25 rokov

Haščáka po zásahu polície vystrieda Child

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala aj v utorok večer. Medzi zadržanými a obvinenými je aj spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Obvinili ho z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, a to aj v súvislosti s kauzou Gorila. Finančná skupina Penta však zásah považuje za neprimeraný a neopodstatnený.

Jaroslav Haščák odmietol obvinenia, ktoré voči nemu vzniesli. Vzhľadom na vzniknutú situáciu sa vzdal všetkých výkonných pozícií v investičnej skupine Penta. Preberá ich po ňom Iain Child, ktorý sa stal spolumajiteľom Penty v novembri 2010. I. Child pochádza z Veľkej Británie, dlhodobo žije a pracuje na Slovensku.

Na snímke Iain Child, partner finančnej skupiny Penta.
Neprehliadnite

Jaroslav Haščák sa vzdáva všetkých výkonných pozícií v Pente, nahradí ho Iain Child

Proti covidu by mali očkovať stovky ľudí denne

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) oznámil, že očkovanie proti novému koronavírusu by sa na Slovensku malo realizovať v 25 nemocniciach. Potvrdil, že zabezpečený by mal mať aj mrazový alebo chladový reťazec potrebný na funkčnosť vakcíny.

Denne by sa podľa neho mali očkovať stovky ľudí. „Máme pripravených 25 bodov, ktoré sa logisticky pripravujú tak, aby do 15. decembra boli schopné zabezpečovať vakcináciu,“ povedal M. Krajčí s tým, že v prvom kole by sa mali očkovať najmä rizikové skupiny. V súvislosti s aktuálnym stavom minister uviedol, že odberné miesta by mali byť v každom meste nad 5-tisíc obyvateľov. Vyzval ľudí, aby v prípade, že majú pocit prekonávania infekcie, prípadne sa cítia chorí, túto službu využili. Taktiež priznalNa brífingu tiež povedal, že lockdownu počas vianočných sviatkov by sa rád vyhol.

KK6 Miláno - Na snímke muž počas očkovania proti chrípke v Múzeu vedy a techniky v Miláne 4. novembra 2020. Múzeum ponúklo svoje priestory nemocnici v Miláne, aby mohli ľudia udržiavať bezpečný odstup pri očkovaní. FOTO TASR/AP

People receives flu vaccine at the Museum of science and technology in Milan, Italy, Wednesday, Nov. 4, 2020. The museum offered its ample spaces to a hospital in Milan in order to help people keeping safe distance while receiving the vaccine. Health officials and medica
Neprehliadnite

Očkovať proti Covid-19 by sa malo v 25 nemocniciach

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.