Kollár sa neospravedlní za opísanú diplomovku

Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) svoj magisterský titul získal v súlade so zákonom. Na piatkovej tlačovej konferencií vyhlásil, že sa nemá za čo ospravedlňovať. V politike titul nemieni viac používať, aby nikomu nedával zámienku na útoky na koalíciu.

„Ľudia volia človeka, ktorý, keď niečo povie, tak to dodrží. Preto aj ja to robím presne týmto spôsobom,“ povedal a zároveň vyzval médiá, aby politikov posudzovali podľa toho, čo robia v politike a nie to, čo robili pred 15 či 20 rokmi.

B. Kollár citoval stanovisko Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, ktorá uviedla, že jeho štátna záverečná skúška vrátane obhajoby práce prebehla v zmysle požiadaviek zákona o vysokých školách.

Šéf parlamentu už niekoľko dní čelí verejným obvineniam z plagiátorstva. Kritizuje ho najmä opozícia; ale aj niektorí koaliční poslanci a ministri hovoria o vyvodení zodpovednosti. O kauze sa rozprával aj s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO), ktorý ho nevyzval na odstúpenie. B. Kollár bude zrejme musieť v najbližších dňoch vysvetľovať svoju akademickú minulosť na zasadnutiach poslaneckých klubov koaličných strán.

Reportéra Aktualít musí chrániť polícia

V prípade nálezu náboja do pištole v schránke investigatívneho reportéra portálu Aktuality.sk Petra Saba polícia prijala potrebné opatrenia. Vyhlásil to v piatok policajný prezident Milan Lučanský na oficiálnom facebookovom profile slovenskej polície.

„Prijali sme potrebné opatrenia, ktoré z taktických dôvodov nebudem špecifikovať. V danej veci prebieha vyšetrovanie, zatiaľ však podrobnosti zverejňovať nebudeme,“ uviedol M. Lučanský.

Portál Aktuality.sk v piatok ráno informoval, že jeho investigatívny reportér Peter Sabo našiel vo štvrtok v schránke svojho bytu náboj od pištole.

„Peter Sabo písal o drogovom podsvetí v Seredi, kauzách spájaných s exministrom spravodlivosti Gáborom Gálom, ,dépeháčkarochʻ z južného Slovenska, kauze Dobytkár, analyzuje tzv. Kočnerovu knižnicu, píše o kauzách súvisiacich s dostavbou elektrárne Mochovce a podobne,“ napísal šéfredaktor portálu Peter Bárdy s tým, že s políciou urobili kroky, aby reportéra ochránili.

Koronapôžicky dostali zelenú

V piatok podpísali prvú dohodu so Všeobecnou úverovou bankou (VÚB) o poskytovaní úverov s antikorona zárukami od Eximbanky SR. VÚB tak môže poskytnúť slovenským podnikateľom úvery od dvoch do 20 miliónov eur s maximálnou úrokovou sadzbou 1,9 percenta ročne so zárukami od Eximbanky SR až do 80 percent hodnoty úveru.

V rámci programu finančnej pomoci bude Eximbanka SR poskytovať záruky s celkovou kapacitou 500 miliónov eur v prospech bánk s cieľom poskytovania zvýhodnených úverov podnikom. Cieľom programu je poskytnutie finančnej pomoci podnikateľom zasiahnutým pandémiou nového koronavírusu.

„Verím, že sa do tohto programu zapoja aj ďalšie banky. Toto je prvýkrát v histórii Slovenska, keď vláda využila takýto nástroj, že ponúka firmám v zárukách pol miliardy eur mesačne,“ povedal šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽaNO).

Zamestnávatelia v IT žiadajú zmeny na fakulte STU

Na riešenie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) vyzýva platforma Slovensko.Digital ministra školstva vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) a orgány STU.

„Nejde len o reputačné riziko pre súkromné firmy, ale aj o nastavenie štandardu toho, čo ako spoločnosť chceme ešte tolerovať a legitimizovať na akademickej pôde financovanej aj z verejných zdrojov,“ objasnili.

Platforma opätovne vyzvala dekana Ivana Kotuliaka a jeho najbližších spolupracovníkov na odchod. Považujú to za jedinú možnosť ako upokojiť situáciu a vrátiť renomovanú fakultu do predkrízového stavu.

Na FIIT STU v Bratislave končí 26 zamestnancov fakulty, pričom ide o dve tretiny všetkých profesorov a docentov, viacerých garantov či spolugarantov študijných programov. Dôvodom sú nezhody s dekanom FIIT, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov. Zamestnanci a študenti obviňujú nového dekana z nedemokratického riadenia fakulty a nepotizmu.

Hromadnému odchodu zamestnancov predchádzali niekoľkomesačné spory na fakulte, ktoré sa vyhrotili začiatkom roka po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývalá dekanka Mária Bieliková.

EK kritizuje rýchlosť bezemisnej transformácie

Podľa Európskej komisie (EK), členské krajiny Európskej únie (EÚ) musia zlepšiť vykonávanie nových európskych predpisov pre čisté ovzdušie. Komisia skonštatovala, že väčšine členských štátov EÚ hrozí, že nesplnia svoje záväzky v oblasti znižovania emisií do roku 2020 alebo 2030.

Členské štáty musia podľa EK zintenzívniť úsilie vo všetkých sektoroch, aby pre svojich občanov zabezpečili čistý vzduch, zabránili ochoreniam dýchacích ciest a predčasným úmrtiam spôsobeným dýchaním znečisteného vzduchu.

„Potrebujeme účinnejšie opatrenia na zníženie znečistenia v mnohých členských štátoch a na boj proti emisiám do ovzdušia naprieč odvetviami vrátane poľnohospodárstva, dopravy a energetiky,“ uviedol eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius. Riziká spojené s ovzduším podľa neho stále ohrozujú príliš veľa obyvateľov EÚ.

Mimoriadne dôležité podľa EK bude úsilie znížiť emisie amoniaku v oblasti poľnohospodárstva. V celej EÚ amoniak predstavuje najrozšírenejšiu a najzávažnejšiu výzvu z hľadiska čistoty ovzdušia