Bolo pred treťou hodinou popoludní. 11. marca 2011 pri severovýchodnej časti najľudnatejšieho japonského ostrova Honšu vzniklo zemetrasenie. Jeho sila posunula ostrov o 2,4 metra smerom na západ. Omnoho horší efekt však malo cunami, ktoré nasledovalo.

Päťsto kilometrové územie zasiahli vlny s výškou až 40 metrov. V priebehu minút sa ukázalo, že atómová elektráreň vo Fukušime je príliš zraniteľná. Voda zaplavila generátory elektrickej energie a atómové reaktory stratili schopnosť ochladzovania. Nasledovalo ich prehriatie a ekologická katastrofa.

Smrť atómovému priemyslu

Výroba elektriny z jadra sa už v Japonsku nespamätala. Z 54 reaktorov v krajine sa v súčasnosti využíva iba deväť, z čoho päť z nich je kvôli rôznym problémom odstavených.

Jadro sa nespamätalo ani vo svete. Nemecká kancelárka Angela Merkelová dni po tragédii ohlásila koniec atómovej elektriny v krajine. Posledný nemecký reaktor bude vyradený na budúci rok.

Spojené štáty od roku 2011 neplánujú výstavbu žiadneho nového reaktora. Celkový počet reaktorov na svete klesol z 437 na 408. S nimi aj podiel jadra na výrobe elektriny zo 17,5 percenta na desať percent.

Jednou z mála výnimiek je Čína, ktorá svoj jadrový program najprv odstavila a neskôr opäť obnovila. Vo svete sa momentálne stavia 50 reaktorov, z toho 16 v Číne. Krajina zvýšila svoju produkciu atómovej elektriny za osem rokov štvornásobne. A plánuje postaviť ďalších 39 reaktorov.

Kým nové reaktory vydržia Číne až do ďalšieho storočia, rozvinuté ekonomiky prídu do roku 2040 až o dve tretiny svojej atómovej kapacity. Nové elektrárne na obnoviteľné zdroje tak budú primárne nahrádzať atómovú elektrinu.

Fukušima bola príkladom čiernej labute pre existujúci model výroby elektriny z jadra. Ale nebola problémom jediným.

Cena jadrovej elektriny je už v súčasnosti niekoľko násobne vyššia oproti energii vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Nehovoriac o gigantických nákladoch na vybudovanie jadrovej elektrárne, čoho príkladom sú aj Mochovce.

Winter Storm Uri Brings Ice And Snow Across Widespread Parts Of The Nation
Neprehliadnite

Energetický gigant zamrzol. Milióny ľudí ostali bez elektriny a vody. Teploty doma padli k nule

Riziká obnoviteľných zdrojov

Nedávno sa Európa ocitla na pokraji masívneho výpadku elektriny. V podobnej situácii bol po príchode studeného frontu Texas. Za obidva problémy bol do určitej miery obviňovaný výpadok energie z obnoviteľných zdrojov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa