Kvôli silnému poklesu frekvencie v elektrickej prenosovej sústave hrozil v piatok Európe masívny výpadok dodávok elektriny, takzvaný blackout. S odvolaním sa na dodávateľa energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentúra APA. K stabilizácii siete museli rakúske elektrárne okamžite dodať energiu. Podľa EVN ale Rakúsku situáciu pomohla zvládnuť aj elektrina z jadrových a uhoľných elektrární v susedných krajinách.

„Rovnako ako hasiči sú naše elektrárne 24 hodín denne v pohotovosti a pomáhajú, keď v našej elektrickej sieti horí," uviedol riaditeľ spoločnosti Wien Energie Michael Strebl. Táto firma je najväčším dodávateľom elektrickej energie v Rakúsku. Takéto „požiarne zásahy", aké museli dodávkou energie do siete v piatok urobiť energetici z Wien Energie, sú podľa Strebla ale dlhodobo neudržateľné.

Solárnu energiu využívajú mnohé slovenské domácnosti.
Neprehliadnite

Európa spotrebúva stále viac energie z obnoviteľných zdrojov. Najlepšie je na tom Švédsko

Problémom je podľa riaditeľa Wien Energie rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti na slnečnom svite či na vetre. „Počet núdzových zásahov dramaticky narastá. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi musela Wien Energie kvôli stabilizácii siete ročne zvýšiť výrobu elektriny krátkodobo len asi pätnásťkrát, v posledných rokoch to bolo až 240-násobne," povedal Strebl. Pre jeho firmu sú pre stabilizáciu zásadné elektrárne na zemný plyn.

Tiež dolnorakúsky dodávateľ energie EVN uviedol, že blackoutu sa podarilo v piatok zabrániť len tesne. K stabilizácii siete tam pomohla elektráreň v obci Theiss neďaleko Kremsu. Podľa hovorcu EVN Stefana Zacha by ale sama situáciu nezvládla. „Rakúsko sa v energetickej bezpečnosti stále viac spolieha na jadrové a uhoľné elektrárne v okolitých krajinách," uviedol.

Prvou firmou, ktorej elektrárne pomohli prefinancovať lokálny zdroj elektriny, je textilný závod Muller Textiles Slovakia neďaleko Humenného.
Neprehliadnite

Dodávatelia elektriny otvárajú dvere k zelenšej energetike

EVN preto dnes vyzvala rakúsku vládu, aby podporila výstavbu nových plynových elektrární, ktoré sú schopné rýchlo dodať energiu na stabilizáciu sústavy. Solárne, veterné a vodné elektrárne nie sú podľa Zacha schopné elektrickú energiu vyrobiť dostatočne rýchlo. „Aj keď samozrejme budúcnosť patrí prírodnej energii," dodal.

Rakúsko sa už pred rokmi vydalo nejadrovou cestou výroby elektrickej energie. Na základe referenda z roku 1978 sa rozhodlo nespustiť už dokončenú elektráreň Zwentendorf a trvalo sa zrieklo výroby energie z jadra. Na odmietanie jadra pritom panuje zhoda naprieč politickými stranami.

Rakúsko dlhodobo kritizuje výstavbu a rozvoj jadrových elektrární v susedných krajinách. Okrem českých elektrární Temelín a Dukovany sú mu tŕňom v oku napríklad aj elektrárne Mochovce na Slovensku, Paks v Maďarsku či Krško v Slovinsku.