„Bez názvu“ – týždenný newsletter Adama Valčeka

Kampaň

Parlament tento týždeň 107 hlasmi (!) odmietol rozumnejšiu podobu systému blokovania takzvaných škodlivých webstránok. Podľa predchádzajúcej rozhodovacej praxe Národného bezpečnostného úradu išlo o Armádny magazín, Hlavné správy, Hlavný denník a InfoVojnu.

Televíziou Markíza oslovení poslanci k návrhu zákona neboli schopní sformulovať žiadnu vecnú výhradu. Poslanec Milan Kuriak z OĽaNO, ktorý inicioval jeho vrátanie na dopracovanie, dokonca povedal, že mu tam chýba súdna kontrola – ale v skutočnosti práve tento návrh podmieňoval blokovanie rozhodnutím súdu.

Poslanci sa tvárili akoby precitli vo vzťahu k ohrozeniu slobody prejavu a šírenia informácií, čo najlepšie ilustruje vyjadrenie lídra OĽaNO Igora Matoviča, že on by k blokovaniu dezinformačných webstránok nepristupoval a ponechal by to na kritické myslenie používateľov.

Tí istí poslanci OĽaNO alebo Sme rodina, ktorí teraz odmietli transparentnejšiu a súdom kontrolovanú podobu systému blokovaniu takzvaných škodlivých webstránok, však ešte vo februári 2022 bez obáv o slobodu prejavu hlasovali za predchádzajúcu tvrdšiu verziu systému – čisto v rukách Národného bezpečnostného úradu, bez kontroly súdu, bez zverejňovania rozhodnutí o blokovaní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa