Viceprezident Spojených štátov JD Vance prešiel dramatickou a podľa jeho kritikov vysoko pochybnou politickou premenou. Z bývalého obhajcu robotníckej triedy a odporcu amerického prezidenta Donalda Trumpa sa stal jeho lojálny a nekompromisný zástupca. JD Vance tvrdí, že zmena názoru bola úprimná. Podľa kritikov sa len cynicky prispôsobil dobe.

Bol to práve viceprezident, kto premenil Trumpovo stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na otvorenú konfrontáciu, ktorú videli tisíce divákov po celom svete. JD Vance obvinil ukrajinského lídra z nevďačnosti napriek tomu, že V. Zelenskyj Spojeným štátom už viackrát verejne poďakoval za ich pomoc pri obrane domoviny proti ruskej agresii.

Podľa Wall Street Journalu incident v Oválnej pracovni upevnil Vanceovu pozíciu v Trumpovej administratíve. Magazín označil viceprezidenta za útočného psa a neochvejného obhajcu amerického prezidenta. JD Vance reprezentuje vetvu pravice, pre ktorú sú patriotizmus a rodinné hodnoty oveľa dôležitejšie než demokratické dogmy.

Z chudoby na vrchol

JD Vance vyrastal v chudobnej rodine, no aj napriek tomu sa mu podarilo dostať na prestížnu Yalovu univerzitu. Už vtedy sa začal pohybovať medzi elitami zo Silicon Valley. Neskôr sa pridal k americkej námornej pechote a slúžil v Iraku ako vojnový novinár.

V roku 2016 vydal knihu „Hillbilly Elegy“, v ktorej píše o svojom živote. „Aby ste ma pochopili, musíte vedieť, že srdcom som škótsko-írsky sedliak,“ napísal v nej. The American Conservative ju nazval silným dielom, ktoré vrhá svetlo na Ameriku, akú mnohí nevidia.

Počas volieb v roku 2016 bol JD Vance hlasným kritikom D. Trumpa. „Nikdy by som ho nevolil,“ povedal v relácii Charlieho Rosea. Ten istý mesiac o súčasnom prezidentovi na vtedajšom Twitteri napísal, že je idiot. Chvíľu podľa vlastných slov dokonca špekuloval, či je D. Trump cynický hlupák alebo americký Hitler. Dnes, o pár rokov neskôr, mu stojí verne po boku ako americký viceprezident a neochvejný zástanca hnutia MAGA.

„Ľutujem, že som sa v ňom mýlil,“ zmenil JD Vance v roku 2021 rétoriku. D. Trumpa označil za najlepšieho prezidenta, aký kedy Amerike za viceprezidentovho života vládol. „Urobil veľa dobrých rozhodnutí pre ľudí a musel čeliť množstvu útokov,“ dodal obdivne. V súčasnosti je JD Vance jasným favoritom na víťazstvo v nasledujúcich prezidentských voľbách, ktoré sa majú uskutočniť v roku 2028, keď D. Trump už podľa ústavy USA nebude môcť kandidovať.

Amerika na prvom mieste

JD Vance sa svojej novej politickej funkcii okamžite prispôsobil. Bývalý senátor sa zatiaľ javí skvelým doplnkom k D. Trumpovi. Vie, aké témy riešiť a aký tón zvoliť. Chápe však, že musí byť prezidentovi absolútne verný, no zároveň si dláždiť vlastnú cestu k politickému vrcholu.

Vanceovu zahraničnú politiku možno zhrnúť frázou: „Amerika na prvom mieste s výnimkou Izraela“. Po útoku Hamasu zo 7. októbra 2024 obvinil viceprezident administratívu bývalého amerického prezidenta Joea Bidena z toho, že umožnila palestínskej skupine konať. Jeho neochvejná podpora silných vzťahov medzi USA a Izraelom vychádza z presvedčenia, že ide o kľúčovú krajinu pre ochranu amerických záujmov na Blízkom východe.

JD Vance je jedným z hlavných kritikov americkej podpory Ukrajiny. „Musím byť úprimný, naozaj ma nezaujíma, čo sa s ňou stane,“ povedal politik v rozhovore s Trumpovým exporadcom Stevom Bannonom v roku 2022. Zdôraznil, že USA musia obmedziť svoju podporu Kyjevu, pretože nevyrábajú dostatok munície na to, aby súčasne podporovali vojnu vo východnej Európe, na Blízkom východe a potenciálne konflikt v Ázii. Vojna na Ukrajine sa podľa neho musí skončiť „vyjednaním mieru“. Rovnaký názor má aj americký prezident.

JD Vance považuje Čínu za hlavného strategického konkurenta. Presadzuje, aby USA zaujali voči rastúcemu vplyvu Pekingu tvrdší postoj. Podporuje napríklad opatrenia na zníženie americkej závislosti od čínskej výroby a ochranu kritických dodávateľských reťazcov. Takisto bojuje proti čínskym neférovým praktikám a kradnutiu duševného vlastníctva.

Spojené štáty totiž už dlho obviňujú Čínu z rozsiahlej priemyselnej špionáže, vynucovania transferu technológií a falšovania s cieľom získať ekonomickú výhodu. JD Vance verí, že Peking manipuluje globálny obchod podkopávaním amerických priemyselných odvetví štátnymi dotáciami, manipuláciou meny a vykorisťovateľskými pracovnými praktikami.

Ruky preč od Európy

Podobne ako v prípade Číny si JD Vance myslí, že USA by sa mali odkloniť aj od Európy. Najväčšiu hrozbu pre tento kontinent podľa neho nepredstavuje Rusko, ale samotné európske krajiny. „Komisárov“ Európskej únie obvinil z toho, že ustupujú od demokratických hodnôt bloku a ignorujú obavy voličov v otázkach migrácie a slobody slova.

JD Vance verí, že každá veľmoc by mala vládnuť iba vnútri vlastných hraníc. Koncept medzinárodného poriadku je podľa neho len ilúziou, ktorá slúži záujmom globalizovaných elít. Aj preto razí názor, že Európa sa musí vedieť obrániť sama bez pomoci USA. Jeho postoj je v súlade s Trumpovou doktrínou „Amerika na prvom mieste“, ktorá priorizuje národnú bezpečnosť a znižovanie zapojenia USA do zahraničných konfliktov.

Ďalšie dôležité správy

Former,President,Of,The,Usa,Donald,Trump,–,Vp,Nominee,
Neprehliadnite

Transatlantické vzťahy sa otriasajú. Nemecko hovorí o bezprecedentnom zasahovaní USA