Stačí, aby bolo v nejakom okrese desať pozitívnych ľudí za posledných sedem dní a hneď sa môže ocitnúť  v pásme ohrozenia. Zažívala to v týchto dňoch Banská Štiavnica so 16-tisíc obyvateľmi. Jednoducho, štát túto lokalitu chcel „namaľovať “ na červeno, čo znamená sprísnenie doterajších pravidiel. 

Na poslednú chvíľu regionálny hygienik využil svoje právo a nedal okres do červenej, ale do oranžovej farby. Aj podľa dátových analytikov išlo o hraničnú situáciu. 

Podobná situácia sa stala aj pri okrese Košice a okolie, kde sa malo 100-tisíc ľudí ocitnúť v oranžovej farbe.  Posudzovaná a aj publikovaná zaočkovanosť tohto okresu určená úradmi hygieny však nebola správna.  Okres navyše nemal incidenciu na oranžovú farbu,  mal zaočkovanosť seniorov nad 50 % a nie 30 %, upozorňujú dátoví analytici z portálu Dáta bez pátosu.

Prispôsobiť sa novým podmienkam covid semaforu musí každý miestny podnik, či už v gastro biznise, hoteloch, welness centrách, teda úplne všade. Takto rezort zdravotníctva spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom vymyslel nový covid semafor, ktorý nedávno schválila vláda Eduarda Hegera.

Na snímke semafor svieti na červeno na prechode pre chodcov, v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom

O štyri dni neskôr sa stal realitou, načo niečo plánovať systematicky, keď sa to dá „lámať“ na kolene na poslednú chvíľu. Takto systém  jednoducho funguje, ostatní museli naskočiť do podobného módu.

Nastavíme to takto nejako

Žolíka kvôli vyššej zaočkovanosti 50- a viac ročných nad 65 percent podľa nastavených kritérií covid semaforu nemá v rukách aktuálne nikto. Tento parameter je podľa odborníkov z praxe i bežných podnikateľov uvádzaný neprimerane veľmi vysoko.

Možno dokonca niektorí majú nechcený pocit, že bol  „vycucaný“ z prsta, v snahe hnať regióny do inej ako zelenej farby. Alebo možno ešte viac tlačiť na vyššiu zaočkovanosť smerujúcu až niekde k 80 percentám. No ale to by boli určite „konšpirácie“, ktoré na svojich sociálnych sieťach čoraz častejšie vyvracia rezort zdravotníctva. Sám k nim však často takto prispieva. 

U covid automatu majú analytici aktuálne dva návrhy. A to, nerátať  deti do 12 alebo do 15 alebo do 18 rokov medzi infikovaných pre účely výpočtu incidencie (výskytu) pred „farbičkovaním“ okresov.  „Je to pre riadenie padnémie a zachovanie ekonomickej aktivity a spoločenského života veľmi dôležité.
Navrhujeme tiež posunúť hranicu zaočkovanosti seniorov nad 50 rokov nižšie,“ uvádzajú na sociálnej sieti. 

turisti
Neprehliadnite

Kocúrkovo s covid semaforom. V cestovnom ruchu lietajú milióny, vláda mu pomáha do hrobu

Analytici varujú, že covid automat nie je dobre nastavený, lebo prevzal zo starého automatu prísne hranice a ešte ich aj sprísnil. Tiež upozorňujú, že v praxi sa môže bežne objaviť pár pozitívnych prípadov, no nie infekčných, ale infikovaných v malom okrese.

Je vraj predpoklad, že v ďalších týždňoch budú takéto prípady pribúdať. Naša krajina sa začne akousi hrou štátu nenápadne opäť sfarbovať, ak zodpovední neopravia to, čo vedome či nevedome pokazili.

Dátam treba aj rozumieť

Štátni úradníci sa ku covid automatu vyjadrujú, že výpočtom z neho sa netreba snažiť ľudskou rečou porozumieť. Je to vraj veľmi zložitá a vysoko odborná vec. Nič pre bežných smrteľníkov.

Analytici, ktorí dátam o pandémii skutočne rozumejú, len opäť krútia hlavami. Sami nenápadne podsúvajú správne čísla štátu, ktorý akosi nevie s nimi pracovať. Alebo, že by to bol zámer, pýtajú sa? No kto by tomu už veril, to by sme opäť ironicky konšpirovali...

Určite treba priznať, že práca štátu s akýkoľvek analýzami, tie zdravotné nevynímajúc, je dlhodobo mizerná. Naposledy sa v júni stalo, že Slovensko bolo označené ako červená, teda vysokoriziková krajina, pretože Úrad verejného zdravotníctva posielal nesprávne dáta pre Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Dnes sme pre zmenu s 87 prípadmi za 7 dní na milióny obyvateľov z PCR testov treťou najlepšou krajinou v Európe. Lepšie sú podľa analytikov už len Maďarsko a Poľsko. Ale raketovou rýchlosťou letíme do červenej, alebo nedajbože do fialovej... Napriek stabilne nízkym číslam s malým rastom. 

Všetko znovu obmedziť a uzatvoriť?

To nie je všetko. Pre turistov máme zavreté hranice už 5 týždňov, čím sme odstavili cestovný ruch na Slovensku, ale masovo ho na druhej strane dotujeme miliónmi eur. Štát všetko riadne skomplikoval aj neočkovaným dovolenkárom, ktorým ako jediný v rámci EÚ nariadil, že musia ísť povinne do 14-dňovej karantény.

Podľa zistení TRENDU podobný systém nájdete napríklad v arabskom svete, Kanade či na Novom Zélande, teda nie v krajinách EÚ.

Európske covid pasy sú neočkovaným Slovákom po návrate do vlastnej krajiny prakticky nanič. Pomyselná sloboda cestovania zostala za hranicami.  Nehovoriac o ďalších obmedzeniach spoločenského či ekonomického života.

Veď firmy môžu byť napokon rady, že ich v tretej vlne pandémie nezatvoríme úplne, pomaly si na ich cielené potápanie začínali už zvykať. Alebo si spomenuli na dávnu bájku o žabe, ktorá bola dovtedy pomaly ohrievaná za živa...

Sami analytici Dát bez pátosu tvrdia, že obmedzovanie života na Slovensku je aktuálne neodôvodnené. Ani pandemicky, ani virologicky, ani epidemiologicky. Ak by to bola chrípka, tak by to za epidémiu bolo vyhlásené pri 1 500 prípadoch za týždeň na 100-tisíc obyvateľov. A to je 200-krát viac, aby ste to nemuseli počítať. Nuž, a teraz si urobte o tom vlastný úsudok.