Schválenie a následná alokácia zdrojov z Národného fondu obnovy bude jednou z kľúčových politických udalostí roka 2021. Európska odpoveď na ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu sa skladá z dvoch hlavných častí: Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (grantové financovanie) a lacných úverov.

Aktuálnou prioritou vlády je získanie zdrojov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), kde pre potreby Slovenska je alokovaných takmer 6 miliárd eur. Slovensko, podobne ako iné členské štáty, má do konca apríla za úlohu vypracovať detailný plán reforiem spĺňajúci striktné kritéria. O slovenskom pláne však toho zatiaľ vieme len veľmi málo.

Ministerstvo financií, ktoré má prípravu Národného plánu obnovy na starosti, zverejnilo koncom októbra všeobecne zameraný dokument s názvom Moderné a úspešné Slovensko. Koncom decembra rezort financií poslal do Bruselu viac ako 400-stranovú detailnejšiu verziu plánu, no verejnosť dostala k dispozícii len 15-stranové zhrnutie priorít.

Aj keď v januári došlo k úniku spomínaného dokumentu, šéf rezortu Eduard Heger vyhlásil, že aktuálny dokument má dnes úplne inú podobu. Podľa nariadení Bruselu by tvorba národných plánov obnovy mala byť predmetom inkluzívnej odbornej debaty. Tá sa však nikdy poriadne neodohrala.

Absencia verejnej debaty

Jedným z hlavných predmetov kritiky slovenského plánu obnovy je absencia verejnej diskusie. Zatiaľ čo samotný plán má na starosti tím odborníkov z rezortu financií, priority a obsah dokumentu momentálne nie sú predmetom debaty odbornej verejnosti a predstaviteľov opozície.

Verejná diskusia o použití európskych zdrojov bola avizovaná premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) ešte v lete, no žiadna z 30 avizovaných konferencií sa nakoniec neodohrala.

Nezverejnenie národného plánu považuje za chybu aj europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH). Tá pre TREND uviedla, že pri takom dôležitom kroku, ktorý obnáša aj zadlženie budúcej generácie, je nevyhnutný celospoločenský konsenzus na hlavných témach a oblastiach reforiem. Podľa europoslankyne vláda momentálne nedostatočne komunikuje občanom význam fondu obnovy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa