„V súlade s latinskou zásadou chceme mier. Pretože chceme mier, pripravujeme sa na vojnu,” uvedené slová zazneli z úst poľského vicepremiéra a ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Jeden z najdôležitejších pohlavárov vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) sa 27. júla zúčastnil na slávnostnom podpisovaní rámcových zmlúv so zástupcami juhokórejskej vlády a zbrojárskeho priemyslu.

Všedný ceremoniál mohol na prvý pohľad vyvolať mylné dojmy, no v skutočnosti išlo o najväčší kontrakt v moderných dejinách poľskej armády. Finálna cenovka je zatiaľ neznáma, odhady však hovoria o sume v rozmedzí 14 až 21 miliárd amerických dolárov.

Na nákupnom zozname Varšavy sa ocitlo 48 ľahkých bojových lietadiel FA-50, viac ako 600 húfnic K9 (vrátane plánovanej domestifikovanej verzie K9PL) a takmer 1 000 tankov K2 a K2PL. Samotná lukratívna transakcia je rozdelená na dve fázy. Kým prvá má v horizonte najbližšieho roku nahradiť zbrane vyslané na pomoc Ukrajine, cieľom druhej je vytvoriť zázemie pre domácu produkciu kórejských dizajnov.

Pokiaľ ide o delostrelectvo a obrnené sily, v Európe nebude silnejšej krajiny
Mariusz Blaszczak, minister obrany Poľskej republiky

Varšava zrejme mienila zabiť dve muchy jednou ranou. Kórejskí dodávatelia sú schopní dodať žiadané zbrane v relatívne krátkom termíne. Sú taktiež ochotní spolupracovať s domácim zbrojárskym priemyslom, domestifikované verzie kórejských húfnic a tankov budú vznikať za veľkej účasti poľských subdodávateľov. Krajine tiež ponúka perspektívu partnera pri výrobe a servisovaní zbraní pre ďalšie krajiny stredovýchodnej Európy.

Jednoducho, sú omnoho flexibilnejším, perspektivnejším a politicky nezainteresovaným partnerom v kontraste s mimoriadne zaneprázdnenými euroatlantickými zbrojovkami.

Príčinu nákladných nákupov je však potrebné hľadať aj v klesajúcich preferenciách vládnej strany. Následky ruskej invázie na Ukrajinu rozvírili hladiny miestneho politického diskurzu – témami dňa sa stala rekordná inflácia, vysoké úroky a drahé kúrenie. Symbolický okamih nastal v druhej polovici júla, keď PiS sa prvýkrát za posledných sedem rokov neumiestnil na prvej priečke prieskumu agentúry Kantar Public.

JB 24 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa rozpráva s veliteľom battalionu Sparta Doneckej ľudovej republiky Artjemom Žogom (nie je na snímke) počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin speaks to the commander of the Donetsk People's Republic's reconnaissance battalion Sparta Artem Zhoga, father of late commander of this battalion Colonel Vladimir Zhoga who died during a fighting with Ukrainian forces, at the Kremlin in Moscow, Russi
Neprehliadnite

Za všetko môže Putin: Varšava sa topí v škandáloch, vinníka vidí v ruských hackeroch

Najdrahšia predvolebná kampaň

V Poľsku sa už zvolebnieva. Najbližšie parlamentné voľby sa síce odohrajú až na jeseň budúceho roka, predvolebná kampaň však beží v plnom prúde. Kým opozícia na čele s bývalým predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom upozorňuje najmä na klesajúcu životnú úroveň, vládna štátostrana sa snaží nájsť náhradné témy.

Medzi najviac rozšírené naratívy pohlavárov PiS patrí tzv. „putininflácia” – teda pokus o zbavenie sa zodpovednosti v súvislosti s chaotickou politikou poľskej národnej banky. Spravodajské aktivity Kremľa majú vysvetľovať aj škandál únikov citlivej korešpondencie najbližšieho poradcu premiéra Mateusza Moravieckeho. V neposlednom rade však na rad prišli aj militaristické témy.

Nie je žiadne tajomstvo, že Varšava patrí medzi najdôležitejších spojencov Kyjeva a Ukrajine dodala zbrane (napr. 240 modernizovaných tankov T-72) v hodnote viac než 1,8 miliárd eur. Vzhľadom na dlhý zoznam historických animozít poľská verejná mienka patrí k najtvrdším kritikom Kremľa.

Priamou reakciou na vojnu bolo schválenie tzv. „zákona o ochrane vlasti” z dielne samotného predsedu PiS Jaroslawa Kaczynského. Jeho súčasťou je ambiciózny plán zdvojnásobenia počtu profesionálnych vojakov na 250-tisíc (v súčasnosti 112-tisíc), zvýšenie financovania ozbrojených síl na úroveň 3 percent HDP od roku 2023 a vytvorenie Fondu na podporu ozbrojených síl – ten má byť mimorozpočtovým nástrojom financovania armádnych nákupov.

Počas predvolebných stretnutí sa predseda PiS posunul k ešte ambicióznejším deklaráciám. Napríklad počas mítingu v meste Kielce avizoval, že cieľom na najbližšie roky je zvýšenie obranného rozpočtu až na 5 percent HDP. Poľsko by sa tak stalo krajinou s najväčším armádnym rozpočtom v prepočte na obyvateľa v celej Severoatlantickej aliancií.

Americký minister obrany Lloyd Austin a jeho poľský rezortný kolega Mariusz Blaszczak počas návštevy amerických vojakov slúžiach na poľskej leteckej základni v obci Powidz v strednej časti Poľska v piatok 18. februára 2022
Zdroj: Czarek Sokolowski
Americký minister obrany Lloyd Austin a jeho poľský rezortný kolega Mariusz Blaszczak počas návštevy amerických vojakov slúžiach na poľskej leteckej základni v obci Powidz v strednej časti Poľska v piatok 18. februára 2022

Východná bašta NATO

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa