Písal sa rok 2016, keď uzrel svetlo sveta dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl pod taktovkou SNS. Dokument obsahoval niekoľko obrovských modernizačných projektov, na ktoré plánovali národniari minúť rekordnú sumu peňazí. Viac než sedem miliárd eur malo ísť na nákup armádnej techniky. Dnes je už jasné, že hoci bude balík peňazí porovnateľný, časť z projektov už bude v réžii OĽaNO. Výnimkou nie sú ani transportéry 8x8, ktoré chce súčasné vedenie ministerstva nakupovať v desiatkach kusoch.

Najvýraznejším rozdielom oproti plánom SNS je spôsob obstarania. Kým predošlá garnitúra chcela vozidlá nakúpiť cez akýsi zvláštny vývoj s fínskou zbrojovkou Patria, tá súčasná pôjde cestou kontraktu s vládou výrobcu. Treba povedať, že aj tento spôsob, rovnako ako spomínaný vývoj, obchádza zákon o verejnom obstarávaní, ktorý vznikol preto, aby boli zákazky transparentné.

Armádna technika sa navyše dá nakupovať na rôzne iné výnimky, pretože ide o strategické záujmy štátu, ktoré podliehajú utajeniu. Nákup transportérov bude rozložený na viacero rokov. Opäť sa preto ponúka otázka, čo s ním urobí odlišná politická reprezentácia po parlamentných voľbách.

Viacero možností na trhu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa