Dostanú vojaci húfnice Zuzana 2, alebo nie? Projekt za viac ako 170 miliónov eur je už dlhší čas zaseknutý na rade Úradu pre verejné obstarávanie. Úrad sa najnovšie obrátil na Okresný súd v Malackách so žiadosťou, aby bola zmluva z roku 2019 zrušená. Tú podpísali ešte nominanti Slovenskej národnej stryny (SNS) na čele rezortu obrany s vlastnou firmou – Konštrukta Defence, a.s. S húfnicami počíta aj súčasné vedenie ministerstva obrany. Či však tento zámer prehodnotí po prípadnom rozhodnutí súdu nie je zrejmé.

Ministerstvo plánuje v dohľadnej dobe predstaviť dlhodobý plán armádnej modernizácie. Tá bude trvať až do roku 2035, lebo predchádzajúci dokument riešil nielen nákupy techniky do 2030. Rezort medzičasom už niečo zo svojich zámerov poodhalil, nosnou bude technika pre pozemné sily. Slovensko investuje do väčších transportérov – 8x8, ale aj menších 4x4.

Okrem iného pôjdu peniaze do nákladnej pozemnej techniky, protiraketovej obrany, cvičného letectva ale aj do osobnej výzbroje vojakov. Zásadnou otázkou bude rozpočet, ktorý bude mať ministerstvo k dispozícii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa