Luiz Inácio Lula da Silva s príchodom nového roka 2023 vstúpil do prezidentského úradu už po tretíkrát a dvadsať rokov po tom, čo sa stal prezidentom prvýkrát. Po prvom funkčnom období v roku 2006 sa tešil veľkej popularite, brazílska ekonomika zažívala dobré časy a zlepšila sa aj životná úroveň mnohých Brazílčanov, ktorí sa dostali z chudoby.

Odvtedy sa však veľa zmenilo. L. da Silva v uplynulých rokoch čelil podozreniam z korupcie, strávil mesiace vo väzbe. Po tom, čo ho zbavili obvinení, sa vracia na výslnie brazílskej politiky a tvrdí, že krajinu čaká nová, lepšia budúcnosť, ktorá bude diametrálne odlišná od krokov jeho predchodcu Jaira Bolsonara.

Da Silvovu inauguráciu sprevádzali silné emócie, pri ktorých neudržal slzy a nechýbali ani vzletné vyjadrenia. „Naša vláda nebude podporovať márnotratnosť. Vždy budeme investovať do toho najcennejšieho majetku: do brazílskeho ľudu.“

Výstraha pre najbohatších

L. da Silva dlhodobo vystupuje proti nerovnosti v brazílskej spoločnosti. Obracia sa najmä k chudobným obyvateľom, ktorých podiel v krajine v uplynulých rokoch ešte výraznejšie stúpol.

Podnikateľská sféra a investori však so značnými obavami sledujú, akým smerom sa vyberie táto latinskoamerická krajina. L. da Silva sa totiž netají tým, že chce do hospodárskeho rozvoja krajiny výraznejšie zapojiť štát.

Podľa neho je „neprípustné, aby päť percent najbohatších ľudí v krajine malo rovnaké príjmy ako ostatných 95 percent populácie“. Pripomína, že šesť brazílskych miliardárov má majetok porovnateľný s tým, čo vlastnia milióny bežných obyvateľov. A nešetrí ani ďalšími prirovnaniami, napríklad že pracujúci ľudia s minimálnou mzdou zarobia za devätnásť rokov toľko, koľko tí najbohatší zarobia za mesiac. Ekonómovia preto s napätím očakávajú, ako sa to všetko prejaví nielen v ohlásenej daňovej reforme.

Stop privatizáciám

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa