Aby splnil všetky záväzky, na ktoré lákal voličov, mal by každých 14 dní počas funkčného obdobia splniť jeden volebný sľub, pripomínajú brazílske médiá veľké plány víťaza nedávnych prezidentských volieb v najväčšom a najľudnatejšom štáte v Južnej Amerike. Voliči nespokojní s výsledkami volieb naďalej zapĺňajú brazílske námestia.

Polarizovaná krajina

Po prezidentských voľbách sa porazený kandidát a doterajší pravicový prezident Jair Bolsonaro na dva dni odmlčal a jeho priaznivci začali blokovať viaceré cestné ťahy. Pred pár dňami však povedal, že blokády ciest nepovažuje za legitímnu formu protestu a svojich priaznivcov vyzval, aby ich ukončili.

Demonštrácie proti výsledku volieb však pokračujú aj inou formou a tisícky ľudí nespokojných s obratom v doterajšom vedení krajiny dávajú svoj nesúhlas najavo v uliciach. Kritizujú víťaza volieb a poukazujú na korupčné kauzy, ktoré sa s ním v uplynulých rokoch spájali. Niektorí označujú volebný výsledok za podvod. Viacerí vyjadrujú obavy z ľavicovej vlády a dokonca žiadali armádu, aby zachránila krajinu pred komunizmom. Brazílske úrady však kritiku odmietajú a uvádzajú, že voľby prebehli podľa pravidiel.

Protestujúci upozorňujú, že viaceré brazílske médiá o pokračujúcich protestoch vôbec neinformujú. Zábery z nich však protestujúci zverejňujú na sociálnych sieťach. Medzi nimi sa objavujú aj protesty, na ktorých ticho stoja tisícky ľudí s prelepenými alebo rukou zakrytými ústami. Takto kritizujú mediálne brazílske ticho o policajných zásahoch aj voči pokojným zhromaždeniam.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa