Slováci sú rekordérmi aj v celkovom vlastníctve. Každý deviaty býva vo vlastnom. V podnájme je len 9 percent ľudí. Kým napríklad v západných krajinách žije veľa ľudí v podnájme, v krajinách ako je Slovensko, Rumunsko, Poľsko či Bulharsko je typické bývanie vo vlastnom. Na Slovensku to súvisí najmä s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. V tom čase to bolo v prípade trojizbového bytu už okolo 50-tisíc korún. Zároveň v súčasnosti nahrávajú kúpe vlastného bytu či domu výhodné úrokové sadzby na hypotékach, čo stále drží v porovnaní s krajinami EÚ nákupný apetít Slovákov na vysokých úrovniach .

Vlastníctvo
Zdroj: Fingo

Bývame síce vo vlastnom, ale v porovnaní s ostatnými krajinami aj vo viac preplnených domácnostiach. Na Slovensku sú až dve tretiny domácností zložené z troch generácií, teda rodičov a manželského páru s dieťaťom alebo deťmi. Práve trojgeneračné rodiny majú najvyššie zastúpenie zo všetkých, a to na úrovni 60 percent. Aj druhým najviac zastúpeným typom rozšírenej rodiny je trojgeneračné spolužitie slobodného rodiča s jeho rodičom/rodičmi a dieťaťom/deťmi. Takéto rodiny majú v krajine štvrtinové zastúpenie. Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne z rodinného rozpočtu približne 330 eur na bývanie. Ide o štvrtinu z celkových výdavkov. V tejto sume však nie je zarátaná splátka hypotéky.

podiel nákladov
Zdroj: Fingo

Najviac dávajú na bývanie z celkového disponibilného príjmu ľudia v produktívnom veku, a to až takmer 40 percent z ich celkových nákladov na život. Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácností zvýšili o tretinu, zároveň sa však o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky, najmä na spomínané bývanie. Samostatnou kategóriou sú ľudia nad 65 rokov, ktorým sa za posledných 10 rokov najvýraznejšie zvýšili výdavky na bývanie. Spolu s potravinami naň  dávajú až dve tretiny z celkového príjmu domácnosti. Ročné spotrebné výdavky domácnosti slovenských dôchodcov sú na úrovni 3 760 eur, pričom na bývanie minú ročne 987 eur, čo je najviac zo všetkých sledovaných skupín obyvateľstva.

Vysoký podiel vlastníctva nehnuteľnosti neznamená aj vysokú životnú úroveň ľudí. Na Slovensku je aktuálne zhruba 12 percent rodín pod hranicou príjmovej chudoby, čo predstavuje 640-tisíc ľudí. V dôsledku pandémie sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20 až 50-tisíc ľudí. V našom prípade sa chudoba určuje od hranice príjmu 406 eur mesačne pre jednočlennú domácnosť. V prípade domácnosti s dvomi dospelými a dvomi deťmi do 14 rokov je stanovená hranica 853 eur mesačne. Títo ľudia majú často nedoplatky spojené s hypotékou alebo nájomným, úhradou za energie alebo splácaním nákupov na splátky a iných pôžičiek.

Miera zaťaženie
Zdroj: Fingo
Lenka Buchláková
Lenka Buchláková je ekonomickou analytičkou spoločnosti FinGO.sk. Venuje sa investičným a spotrebiteľským témam. Predtým pracovala viac ako 11 rokov v médiách. Je absolventkou medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations a medzinárodných a európskych štúdií na University of Cambridge vo Veľkej Británii.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora