Naložiť na plecia viac povinností podnikateľom, aj keď štát si tie svoje neplní. Takto vnímajú aktuálne novinky firmy, ktoré majú na splnenie najnovšej úlohy už iba dva týždne, inak ich registrový súd vymaže z Obchodného registra.

Musia upraviť či aktualizovať svoje dáta v ňom. Vláda to prikázala zriaďovateľom podnikov zahraničných právnických osôb, ale aj ich organizačných zložiek, prípadne zložkám podnikov slovenských právnických osôb.

Na ilustračnej snímke čašník jednej z reštaurácií na nábreží Dunaja
Neprehliadnite

Zákonník práce opäť na muške. Veľké zmeny v stravnom mnohých finančne privedú do hrobu

To však nie je všetko. Druhá povinnosť voči Obchodnému registru sa týka väčšiny firiem, ktoré musia doplniť do neho identifikačné údaje fyzických či právnických osôb. Väčšinou ide o zápis údajov o spoločníkoch, fyzických osobách, ako je napríklad dátum narodenia, alebo rodné číslo. 

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas mimoriadnej 31. schôdze parlamentu,. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Firmy sú v pozore, už majú len dva týždne na splnenie úloh. Inak im hrozí výmaz z registra

Orientačne sa to dotýka viac ako 320-tisíc firiem, pričom paradoxom je, že takto sa rôzne citlivé osobné identifikačné dáta dostanú na verejnosť a budú obecne prístupné. Budú uvedené v každom oficiálnom výpise z obchodného registra, ktorý je možné získať elektronicky bez poplatku za pár sekúnd. 

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nízke penzie živnostníkom tŕň z päty nevytrhnú. Krajniakova reforma skrýva diabolské detaily

Štát teda na jednej strane vyžaduje od podnikateľov podrobnejšie dáta, ale nevie ich dostatočne chrániť a vystavuje ich možnému zneužitiu, varujú advokáti z praxe.

Nie dva dni na zápis, ale týždne

Všetko by bolo v poriadku, ak by štát na jednej strane niečo vyžadoval, na druhej si sám plnil svoje povinnosti. To sa však dlhodobo nedeje. Rezort spravodlivosti nedokáže vo vlastných radoch zabezpečiť efektívnosť procesov. Podnikatelia sa roky sťažujú, že zápis do Obchodného registra trvá pár týždňov až mesiacov, hoci reálne v zmysle legislatívy má na to štát dva dni. Túto lehotu môže registrový súd predĺžiť o ďalších desať dní.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Rezort, ktorý by mal byť vzorom v dodržiavaní zákonnosti, sa tvári, že je to takto v poriadku, prípadne ide o pozostatok minulosti. Obrazne povedané, sám zbadá smietku v cudzom oku, ale vo vlastnom brvno nevidí. Sám porušuje zákony, pričom ich dodržiavanie vyžaduje od podnikateľov, prípadne ich za neplnenie niektorých povinností trestá.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Pravdou je, že registrové súdy boli od roku 2019 zahltené zápismi konečných užívateľov výhod do registra, následne ich chod spomalila pandémia a problémom je podľa advokátov aj to, že ich rozhodnutia sú často nekonzistentné. To, čo jednému podnikateľovi stačí predložiť, inému už nie a opačne. Pre TREND to potvrdili nezávisle od seba viacerí advokáti. 

Už sa vo veľkom upratuje

Rezort spravodlivosti pod vedením ministerky Márie Kolíkovej sľubuje, že tieto problémy už budú najneskôr od januára 2023 minulosťou. Registrových súdov je v súčasnosti osem, po reforme by mal byť len jeden centrálny, pravdepodobne so sídlom v Žiline. To, čo osem súdov nestíhalo zapisovať, takto vraj zvládne len jeden, za pomoci externých registrátorov, napríklad notárov.  Pre niekoho nutná reformná zmena, pre iných naivita.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu

Vytvoriť sa má tiež nový informačný systém Obchodného registra. Tento nápad M. Kolíkovej ešte cez leto odobrila vláda. Do začatia fungovania nového systému však treba upratať v súčasnom registri. Informačný systém, ktorý sa používa na všetkých registrových súdoch, vznikol ešte v roku 1998. Doba sa mení, aj nároky podnikateľov naň zásadne stúpli.

V registri bude treba opraviť neaktuálne údaje, identifikovať osoby zapísané v ňom a vymazať zapísané osoby, ktoré si neplnia svoje zákonné povinnosti. Inak povedané, upratovať treba vo veľkom a hneď.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Výhody pre očkovaných legislatíva nepozná. Rovnaký nárok na ne majú všetci zamestnanci

Podľa rezortu spravodlivosti v registri figuruje z 300-tisíc firiem viac ako 100-tisíc takých, ktoré sú reálne mŕtve, teda nevykonávajú žiadne aktivity.  Uviedol to pre TREND tlačový odbor ešte vlani. S upratovaním sa začalo ešte od októbra 2020, kedy sa zápisy registrovému súdu podávajú výlučne elektronicky, rovnako i podávanie námietok proti odmietaniu vykonaniu zápisu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa